Telexnekelmondta, hogyA mentett madarak közül a legtöbb füstifecske volt, de voltak molnárfecskék és néhány partifecske is. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik természetvédelmi őre szerint körülbelül egymillió fecske szorult le a Kis-Balaton térségébe, ahol még találtak táplálékot a mocsarakban, de máshol sokkal rosszabbak voltak a túlélési esélyek.
– mondta Csete Gábor.
A beérkezett madarakat azonnal felmelegítették inkubátorokban, ásványi anyagokkal és vitaminokkal próbálták őket erősíteni, de a kimerültség és a szállítás okozta stressz miatt sokan nem élték túl.
– árulta el Csete, így körülbelül hatszáz fecske maradt életben a központban.
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint a ciklon a lehető legrosszabbkor érkezett a fecskék szempontjából.
Ez az az időszak, amikor a fecskék éppen készülnek a vonulásra, és ilyenkor a szokásosnál többet esznek, hogy energiát raktározzanak a hosszú útra. Most viszont sok fecskének nem volt elég ereje elkerülni a frontot,
A mentés során a fecskék etetése is komoly kihívás volt, mivel ezek a madarak főleg repülő rovarokat esznek, amit szinte lehetetlen pótolni. Végül túrós lisztkukaccal etették őket, a mozgó kukac elindította bennük a reflexeket, és az idei költésből származó fecskék is elkezdték utánozni a felnőtt madarakat.
– fogalmazott Csete, aki külön megköszönte a civilek összefogását és segítségét, akik nemcsak madarakat gyűjtöttek be, hanem takarmányt is szereztek, és támogatták a mentőállomások munkáját.
❤ ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!