Máltán mindenki megtalálja a számításait: sok nyelviskola hirdet angol tanfolyamokat az egykori brit gyarmatra, rengeteg szórakozóhely várja a bulizókat, gyönyörű lagúna a víz vagy a búvárkodás szerelmeseit. A szűk utcák vagy a főváros, Valletta barokk épületei biztos, hogy minden turistát lenyűgöznek, ahogy a csendes városnak kikiáltott, a középkorban ragadt Mdina szintén lélegzetelállító. A látványosságokon és a Földközi-tenger lehetetlenül kék vizén kívül azonban mást is érdemes tudni Máltáról. Több hírességet - még Britney Spearsnek is vannak máltai felmenői - és gondolkodót köszönhetünk a szigetnek, és azt se felejtsük el, hogy Málta partjainál ért véget a hidegháború.

Majdnem 30 éve, hogy a szovjet államfő-pártfőtitkár, Mihail Gorbacsov és az amerikai elnök, George Bush Máltán tárgyaltak. A találkozó gondolata Bush júliusi budapesti és varsói látogatása során fogalmazódott meg, majd december legelején egyeztettek Gorbacsovval. Málta tökéletes helyszínnek bizonyult, elvégre 1979-ben jelentették ki a semlegességüket. Az erős vihar miatt végül a Makszim Gorkij hadihajón egyeztetett a két politikus, és bár nem írtak alá semmilyen megállapodást, fontos esemény volt ez a kelet-nyugati béke történetében.

A hidegháború december 3-án délután 12 óra 45 perckor véget ért, Bush és Gorbacsov fogadalmat tesz a világnak: partnerek a békében

- így ünnepelte a világsajtó a történelmi pillanatot.

A politikán túl számos fontos szereplője és szülöttje akad a szigetnek. Meghan Markle, Sussex hercegnéje egy korábbi máltai látogatása során emelte ki, hogy miért annyira fontos számára a gyönyörű vidék. Szépanyjának az édesanyja született Máltán, így különösen szoros szálak fűzik ide.

Harry herceg várandós feleségén kívül azonban még vannak híres leszármazottak. Britney Spears anyja, Lynne Spears életrajzi könyvében mesélt a családfáról, és kiderült, hogy anyai ágon vannak máltai gyökerek. Lynne Spears nagyapja, Anthony Portelli Máltán született, majd az 1920-as években ment Angliába, ahol elvett egy brit nőt, és a nevét Portellre változtatta. Következésképpen a híres énekesnő egy nyolcad részben bizony máltai.

Bryan Adams kanadai énekes, a Summer of '69 előadója közismerten máltai gyökerekkel rendelkezik. A 2007-es pembroke-i koncertjén a közönség előtt mesélte el, hogy anyai nagyanyja Máltán, Florianán született, és Vallettában élt.

Fotó: Thinkstock

Máltán született még a világhírű pszichológus, Edward de Bono, aki a legjobb egyetemeken, Oxfordban, Cambridge-ben, Londonban és a Harvardon is tanított. A 85 éves tudós mintegy 57 könyv szerzője, amiket 34 nyelvre fordítottak le. Edward de Bono a párhuzamos gondolkodás módszerét fejlesztette ki (hat kalap), amit sok vállalat használ a viták helyett, az értekezletek hatékonyságának növelésére.

Málta a nagy nevek mellett több filmnek biztosított hátteret, például a 2000-es Gladiátor egyes jeleneteit Russell Crow-val a Szent Elmo csillag alakú erődítményénél vették fel. Ezen kívül Máltát láthatjuk néha a Brad Pittes Trójában, vagy Dan Brown regénye alapján készült Da Vinci-kódban. Hogy valami hazait is említsünk, legutóbb a TV2 forgatta az új realityjét, A legbátrabb párost a szigeten Till Attilával és Majkával.

Szponzorált tartalom

A cikk a Máltai Idegenforgalmi Hivatal támogatásával készült.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!