Történelmi vereséget szenvedett Theresa May konzervatív kormánya a brit parlament kedd esti ülésén. Kétszázharminccal több brit képviselő szavazott a kormány ellen, mint amennyi támogatta azt a brexit-megállapodást, amit az Európai Unióval alkudott ki Theresa May.

Azaz jelenleg nincs érvényes kilépési terve az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból.

Megfigyelők szerint ez két irányba mutathat: vagy elhalasztják most a kilépést, vagy pedig az úgynevezett "norvég-modell" felé mozdul el a brit politika. Ez utóbbi azt jelentené, hogy a - munkáspárti, ellenzéki törekevéseknek megfelelően - a közös európai vámunió része marad a szigetország, viszont elveszti szavazati jogát Brüsszelben, azaz nem lenne beleszólása az EU által meghozott közös döntésekbe. (Ugyanakkor sokan figyelmeztetnek rá: a viszonylag kis súlyú Norvégiával ezt megcsinálhatja az EU, de a kontinens gazdaságára óriási hatást gyakorló Egyesült Királyságot aligha lehet ilyen helyzetbe kényszeríteni.)

HO / PRU / AFP / Europress

A May-kormány parlamenti vereség ténye nem, annak mértéke azonban meglepte a politikusokat és az újságírókat egyaránt. Ugyanakkor sajátos módon a nemzetközi pénzpiacokat nem rengette meg a hír: míg a keddi nap folyamán az angol font vesztett az értékéből, a kabinet brexit-javaslatának leszavazása után a font este visszanyerte a nap közben elveszített erejét - azaz erősödni tudott a dollárral szemben.

Megfigyelők szerint a piacok most azt "árazzák be", hogy a parlamenti szavazás valójában azt jelenti: az Egyesült Királyság mégsem fog kilépni az Európai Unióból. Ez persze nem jelenti azt, hogy a pénzpiacoknak "igazuk van", azt ugyanis, hogy miként dönt a londoni politika, szinte lehetetlen megmondani.

Szerdán este mindenesetre máris bizalmatlansági szavazást tartanak Theresa May kormányáról, az ellenzéki Munkáspárt kezdeményezésére. May bukására nem lehet számítani az előzetes nyilatkozatok szerint. Bár saját pártjából is 118-an szavaztak ellene a brexit-megállapodás megítélésekor, a kormány bukását nem akarhatják sem a konzervatívok (hiszen akkor az ellenzéki Munkáspárt vezére, Jeremy Corbyn kerülhetne hatalomra egy új választás nyomán), sem az őket támogató észak-ír DUP, az unionista párt, amelynek tíz szavazata mentheti meg szerda este May kormányát.

HO / PRU / AFP / Europress

Az unionista, protestáns DUP számára ugyanis létfontosságú, hogy Londonban a konzervatívok legyenek kormányon, tartanak ugyanis a munkáspárttól, amelynek vezére, Corbyn korábban megértőbb volt az észak-ír katolikusokkal, azaz az "ír-párti" észak-írekkel.

Ha pedig May marad kormányon, akkor a tervek szerint jövő hétfőn áll elő azzal az úgynevezett B-tervvel, amely a brexit-tárgyalások folytatását ígéri. May azonban most már nemcsak az EU-val fog tárgyalni: ígéretet tett a kedd esti történelmi veresége után, hogy immár az ellenzéki pártok álláspontját is figyelembe akarja venni.

Mindeközben erősödnek a hangok egy második népszavazás megtartására. Ennek előfeltétele az lenne, hogy érvénytelenítsék a brit kilépési dátum hatályát, azaz elhalasszák március 29-ei kilépési határidőt. Erre tett javaslatot kedd este Sadiq Khan, London polgármestere is, aki mindig is ellenezte a brexitet. Újabb népszavazást követel többek között a skót "első miniszter" is.

Vagyis ha a londoni kormány továbbra sem tud majd hétfőtől elfogadható kompromisszumot kötni, akkor vagy a brit parlament veheti át a kezdeményezést - erre is vannak ügyrendi javaslatok -, vagy pedig a nép kezébe kerül ismét a brexit sorsa, és a kilépési határidő elhalasztása után általános választásokat, illetve esetleg egy újabb népszavazást tartanak a brexitről az Egyesült Királyságban.

Kiemelt kép: Europress/AFP


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!