Magyarországon a szexuális témákat a biológia órákon szokás átbeszélni az emberi test tanulása közben. Tanárfüggő, hogy ki mennyire mélyed el a témában, azonban ez már gimnázium vége felé esedékes, amikor a diákok jó része túl van az első alkalmakon. A Huffingtonpost szakértők segítségével körüljárta a témát, akik szerint van pár dolog, amit jobb minél előbb elmagyarázni a gyerekeknek, hiszen fontos, hogy mélyen beléjük ivódjon.
1. Fontos beszélni magáról a szexről, a nemi identitásokról és a szexuális orientációkról
A legjobb minél hamarabb átbeszélni ezeket a dolgokat, kb. 5 éves kor környékén, hiszen ekkor még a gyerekek nem találkoznak szexel az interneten vagy a pop kultúrában, amik később rossz alapokat adhatnának nekik. A másik előnye a dolognak, hogy a gyerekek sokkal toleránsabbak, mint a kiskamaszok, azaz nem fogja zavarni, ha kínosnak érezzük a témát. Fontos, hogy olyan kifejezéseket használjunk, amik minden nemi identitásra és szexuális orientációra alkalmazható. Pár havonta térjünk vissza a témára, kérdezzük meg mire emlékeznek, hiszen az ismétlés a tudás anyja.
2. Te vagy a tested ura, még ha csak egy ölelésről van szó
Beleegyezés. Ez a szexualitás egyik legfontosabb része, ezt a gyerekeknek is meg kell érteniük. Ők a testük urai, nekik kell eldönteniük, hogy mit engednek meg. Természetesen nem kell engedélyt kérnünk hogy lecserélhessük a pelusukat, vagy elvigyük őket a doktorhoz. Meg kell velük beszélni, hogyan tiszteljék a testüket, miért vigyázzanak rá, tartsák tisztán és egészségesen. Miután ezt megértették kell nekik elmagyarázni, hogy másik is így vannak ezzel, és el kell fogadniuk, ha valaki nem akarja, hogy megcsikizzék, megöleljék, vagy pacsit adjanak neki. Senki sem rendelkezhet a testükkel és ők sem rendelkezhetnek máséval.
3. Megtanítani a testrészek pontos neveit
Az egyéb testrészek mellett meg kell tanulniuk a nemi szervek pontos neveit. Ez is megkönnyíti a beszélgetést, nem fogják tabu témának érezni. Azok a gyerekek, akik tudják a megfelelő kifejezéseket, könnyebben számolnak be egy esetleges szexuális bántalmazásról, szóval a helyes nyelvhasználat egy biztonsági eszköz is lehet.
4. Ne használják a pornót modellként
Mivel nagyon könnyű elérni, a legtöbb gyerek a pornót használja a szex titkainak felfedezésére. Vagy egy barátjuk mutatja meg nekik, vagy véletlenül bukkannak rá, esetleg maguk kutatják fel, mikor már tudnak írni és számítógépet használni. Mindennek elejét vehetjük, ha 9 éves kor környékén átbeszéljük a témát a gyerekkel. Elmagyarázzuk neki, hogy a pornó felnőtteknek való, és nem tükrözi a valóságot, igazából nem így szexelnek az emberek és nem így néz ki a testük (hiszen a legtöbb pornó színész plasztikázott). Ha mégis kiderül, hogy gyermekünk pornót látott ne reagáljuk túl, a gyermeki kíváncsiság természetes és ha nem mi magyarázzuk el ezeket a gyerekeknek, akkor maguk fogják megkeresni a kérdéseikre a válaszokat.
5. A szexualitás nem csak a szexből áll
A legjobb egyben legnehezebb ezekben a beszélgetésekben, hogy a szexualitás egy hatalmas téma, aminek minden pontját érintenünk kell. Sosem késő elkezdeni! ÉS még a sorrendben sincsenek megkötések, csak tetszés szerint kezdjük el valahol: nemi identitás és kifejezések, szexuális orientáció, szexuális aktivitás, testkép és önértékelés, kommunikáció és határok, egészséges barátságok és párkapcsolatok, szexuális erőszak és bántalmazás, anatómia és higiénia, fogamzásgátlás, testi autonómia, terhesség, élvezet. Nem kell közvetlenül leültetni a gyereket és átrágni vele egy témát, bármi kapcsán bele lehet kezdeni. Közösen láttatok valamit a tévében, egy esküvő a családban, vélemény egy sztárnak a ruhájáról vagy egy hírtéma.
6. A kérdéseket mindig fel lehet tenni
A népszerű kijelentéssel ellentétben, a tinik igenis szeretnének beszélgetni a szüleikkel a szexről, kutatások igazolják, ha a szülők segítik a tiniket, sokkal tudatosabban élnek majd szexuális életet. Tehát folyamatosan válaszoljuk meg kérdéseiket, ahogy egyre idősebbek lesznek, hogy ne vesszen el ez a bizalom. Ha nem vagyunk biztosak a válaszban, mondjuk meg nekik őszintén, és ajánljuk fel a segítségünket, fejtsük meg vele együtt a kérdést. Sokszor a barátok, a média, néha még a tanárok is félreinformálják a gyerekeket. Szülőként arra kell figyeljünk, hogy egy biztonságos és szégyen mentes teret biztosítsunk a gyereknek, ahol rendbe rakhatja gondolatait. Ezek a beszélgetések ijesztőnek tűnnek, de fontos, hogy higgadtak maradjunk, főleg, ha egy olyan kérdés érkezik, ami után köpni-nyelni nem tudunk. Ilyen esetben érdemes visszakérdezni, mit gondol a témáról, ezzel feltérképezzük, mennyit tud, honnan kell kezdenünk a beszélgetést és van kis időnk arra is, hogy lenyugodjunk.
7. Lehet valami számodra fura vagy undorító, másnak nem az
Témától függetlenül a szakemberek sokszor hallják a gyerekeket felkiáltani, hogy ez mennyire undorító. Ilyenkor egyszerűen csak annyit mondanak, hogy nem illik undorítónak nevezni azt, ami másnak örömet okoz. Ez segít a gyerekeknek megérteni, hogy hogyan élik az életüket, ami az ő egyéni döntésük és mindenki mást választ: házasság előtti szex, azonos nemű párkapcsolat, leszedni (vagy meghagyni) a testszőrzetet, stb. Lehet nem felel meg az ő ízlésüknek, de másnak ez tetszik és ezt el kell fogadni. Ez az üzenet segít a gyerekeknek megfejteni, hol vannak az ő határaik és ha egy olyan szituációba kerülnek, ami kényelmetlen számukra, tudni fogják, hogy nem kell benne részt venniük és nem szabad megakadályozniuk mások szexuális önkifejezését.
Címlapkép: Unsplash