Tisztázzuk, mit jelent Magyarországon a zöld otthonok fogalma. Eláruljuk, mennyi idő alatt térül meg a felújításra fordított pénzed. Illetve adunk egy extra tippet is, miből fizesd otthonod korszerűsítését.

A klímaváltozás és az emelkedő rezsi árak miatt egyre fontosabb, hogy otthonunk fenntartható legyen. Korábban már adtunk 5 tippet arra, hogyan teheted zöldebbé az otthonod minimális erőfeszítésekkel, például szelektív hulladékgyűjtéssel.

A közelmúltban kikértük véleményeteket a zöld otthonokról egy kérdőívben, és örömmel tapasztaltuk, hogy egyre több dolgot tesztek meg otthonotok fenntarthatósága érdekében. A felmérésből kiderült azonban az is, hogy vannak hiányosságok, és sokan nincsenek tisztában azzal, mit is jelent pontosan fenntartható otthonban élni. Ezért úgy döntöttünk, hogy segítünk nektek, és összegyűjtöttünk 5+1 hasznos tudnivalót a zöld ingatlanokról.

A zöld ingatlanok olyan modern épületek, amelyek az átlagosnál kevesebb energiát használnak. A „zöld” ingatlanok meghatározása időszakosan felülvizsgálatra kerül, melynek célja, hogy a hazai ingatlanállomány egyre inkább igazodjon az Európai Unió előírásaihoz, azaz minél alacsonyabb legyen az épületek környezeti terhelése. Magyarországon a hivatalos definíció szerint ez azt jelenti, hogy egy zöld ingatlan négyzetméterenként évente maximum 76 kWh energiát fogyaszt.

Akkor lesz optimális az otthonod energiafogyasztása, ha az épület megfelelően tartja bent a hőt vagy épp a hűvöset. Ezt úgy érheted el, ha felújításkor megfelelő burkolatot, szigetelést és modern fűtési/hűtési rendszereket választasz. Illetve az is előny, ha megújuló energiát alkalmazol, például hőszivattyút, geotermikus fűtést, napelemeket vagy napkollektorokat.

De ne aggódj! Nem kell mindent feláldoznod azért, hogy ingatlanod kevesebb energiát fogyasszon. Mindig van többféle megoldás, és fontos, hogy megtaláld azt a kombinációt, ami neked és az ingatlanodnak a leginkább megfelel.

És ne keseredj el akkor sem, ha elsőre nem tudsz ekkorát ugrani, mert már pl. a falak és a födém szigetelése, valamint a nyílászárók cseréje is jelenthet akár 30%-os energiahatékonysági megtakarítást, ami jelentős életminőség javulást is eredményezhet.

Ha lakásod vagy házad energetikai korszerűsítését tervezed, az első lépés mindenképp a meglévő állapot alapos felmérése legyen. És ebbe bizony beletartozik a nehezen hozzáférhető helyek feltárása is! Előfordulhat például, hogy évek óta nem jártál a padláson, amikor pedig végre feljutsz, észreveszed, hogy a hőszigetelés sok helyen sérült, ami hirtelen megmagyarázza az egyre növekvő fűtésszámládat.

Az előzetes számításai alapján pedig láthatod, hogy mennyi energiát és költséget spórolhatsz meg.

Ezután természetesen azt is meg kell vizsgálnod, van-e elég pénzed a korszerűsítésre. De ne feledd! Nem mindig a legdrágább megoldás a legjobb! Ha például már rendelkezel egy jól működő gázkazánnal és régi öntöttvas radiátorokkal, nem feltétlenül kell azokat kidobnod. Sok esetben érdemesebb inkább kiegészítő, megújuló energiát használó rendszereket bevezetni, és kombinálni azokat a meglévővel.

Biztos te is szeretnéd tudni, mennyi idő alatt térülne meg az otthonod korszerűsítése. Erre azonban nem olyan egyszerű válaszolni, mert sok mindentől függ: az általad választott anyagok és gépészeti rendszerek minőségétől, az ingatlan eredeti állapotától, és hogy részleges vagy teljes korszerűsítésről van-e szó.

Érdemes minden korszerűsítési lépést külön-külön megvizsgálnod, hogy lásd, mivel mennyit tudsz spórolni hosszútávon. A padlásszigetelés például viszonylag kis költségek mellett jelentős fűtési megtakarítást hozhat.

Emellett jó, ha tudod, hogy az energiahatékony ingatlanokra nagyobb a kereslet, és ingatlanod értéke is nőhet.

Munkások járkálnak ki-be a házadba, és az az érzésed, soha se lesz újra tisztaság és rend? Egy felújítás sok kényelmetlenséggel járhat, ezért nagyon nem mindegy, meddig tart. A munkaidő azonban sok mindentől függhet, elsősorban a korszerűsítés mértékétől.

Hogy mennyi időbe telik, attól is függ, hogy társasházról vagy családi házról van-e szó. A kivitelezési folyamat általában gördülékeny, de társasházaknál egy picit hosszabb lehet, főleg, ha nyílászárók cseréjéről vagy homlokzatok hőszigeteléséről van szó, amelyek hónapokat is igénybe vehetnek. A társasházaknál a lakók véleménykülönbsége is elnyújthatja a folyamatot, de persze családi ház esetében is közbejöhetnek váratlan csúszások és módosítások.

Novemberben egy fontos változás érkezett az energetikai tanúsítások terén. Az új rendszer jobban illeszkedik az EU-s normákhoz és határértékekhez. Emellett a tanúsítások könnyebben értelmezhetők és felhasználóbarátabbak. Mindenképp érdemes azonban megvizsgálnod, hogy ezek a változások befolyásolják-e otthonod energetikai besorolását:

• Külön besorolása lett az épületek energetikai hatékonyságának és szén-dioxid-kibocsátásnak, az alapján, hogy mennyi káros anyagot bocsátanak ki.

• Az energetikai tanúsítás továbbra is kötelező, de adásvétel és bérbeadás esetén nem szükséges a HET (Hiteles Energetikai Tanúsítvány) szám feltüntetése a szerződésben.

• A tanúsítás érvényességi ideje 10-ről 5 évre csökken, azonban bármilyen korszerűsítés azonnal érvénytelenné teheti, mivel az elért energiahatékonysági változást már nem tartalmazza.

• Bevezették a "felújítási útlevél" szövegmezőt, amely javaslatot tesz a korszerűsítési intézkedések sorrendjére, és felhívja a figyelmet az esetleges kockázatokra.

A korszerű otthonok nemcsak a fenntarthatósághoz járulnak hozzá, hanem az ingatlan értékét is növelik. Mióta azonban kevesebb új lakás épül, illetve az állami támogatások és EU-s források is megcsappantak, a lakások zöldítése nem egyszerű feladat. Egy korszerűsítés sok pénzbe kerülhet, és nem mindenki rendelkezik ilyen irányú megtakarításokkal. Ha te is ebben a cipőben jársz, az OTP Bank által nyújtott Zöld Lakáshitel egy jó lehetőség lehet, amit új lakás vásárlására, építésére és meglévő ingatlan felújítására is fordíthatsz.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A Bank a hitelbírálat és a kondíciók módosításának jogát fenntartja, az egyes feltételek a hitelbírálat eredményétől függően változhatnak. A THM Zöld Llakáshitel: 8,2% meghatározása az aktuális feltételek, illetve a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, értéke a feltételek változtatása esetén módosulhat. A kölcsön igénybevételéhez vagyonbiztosítási szerződés megkötése vagy megléte szükséges a fedezetül felajánlott ingatlanra. A kölcsön fedezete ingatlanra bejegyzett jelzálogjog. A THM értéke nem tükrözi a hitel kamatkockázatát és nem tartalmazza a vagyonbiztosítás díját. A kölcsönt az OTP Jelzálogbank Zrt. nyújtja, az OTP Bank Nyrt. közvetítőként jár el. További részletekről kérjük, tájékozódjon az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.

Képek forrása: gettyimages.com, pixabay.com

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!