Rippl-Rónai híres festménye, Kalitkás nő a Kieselbach Galéria karácsonyi aukcióján szerepel majd, a kikiáltási ára 180 millió forint. De miért hívják magyar Mona Lisának, és egyáltalán ki szerepel a képen? Most eláruljuk.

Szenzációs árverésre készül a Kieselbach Galéria. A Téli árverésen kalapács alá kerül Rippl-Rónai József Kalitkás nő című képének első változata. A 180 millió forintról induló festményt a galéria kiállításán hamarosan te is megnézheted!

Mi ott voltunk, amikor közel két évtized után újra bemutatták itthon a festményt, és számos érdekességet is megtudtunk róla. Íme 5 kérdés és válasz a magyar Mona-Lisáról.

Ki ne ismerné Ripple-Rónai József ikonikus Kalitkás nő című festményét. A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán bizonyára te is láttad már az álmodozó, karcsú szecessziós nőalakot zöld kalitkájával. E híres „másodpéldány” első variánsa, a személyes, érzékeny ecsetvonásokkal megjelenített Kalitkás nő I. szerepel majd a Kieselbach Galéria karácsonyi aukcióján.

A régi kiállítás katalógusok alapján tudni lehet, hogy két olajfestmény készült. A nagyobbikat őrzi a Magyar Nemzeti Galéria, amit elvileg Kalitkás nő II-nek kellene hívni. A korábbi, első, személyesebb változat bukkant fel most, ez a Kalitkás nő I.

A festmény Párizs mellett, a neuillyi műteremházban készült, ahol Ripple-Rónai együtt élt szerelmével, a francia születésű későbbi feleségével, Lazarine-nal és skót művész barátjával, miután otthagyta mesterét, Munkácsy Mihályt.

A Magyar Nemzeti Galériában őrzött Kalitkás nő vonásai túl elnagyoltak ahhoz, hogy meg lehessen állapítani, kiről készült a kép. A most bemutatott első változat szép ecsetvonásokkal érzékeltetett portréja alapján azonban kijelenthető, hogy a modell Rippe-Rónai szerelme, és későbbi felesége: Lazarine.

A Nemzeti Galériás képen alig látszik a szék a zöld tónusok között. Az első változaton viszont részletgazdagabb, és feltűnő, mennyire rokon Van Gogh híres székével. Van Goghnál, mint sok modern festőnél, a festő széke a művész jelképes „arcképe”. Feltehetően a székkel Ripple-Rónai is magát csempészte szerelme mellé a képre.

A képet a fekete-zöld-türkiz színskála uralja. Az 1890-es évek menő párizsi művészei kifinomult színharmóniákban utaztak, amit Ripple-Rónai is követett. Bár „fekete korszaknak” nevezik ezt a periódusát, választékos tónusokat használt. A kalap sötétkék, a rúzs piros, a kalitka pedig szinte fluoreszkál.

Van néhány olyan magyar női portréfestmény, amit mindenki ismer kisiskolás kora óta, de csak a Kalitkás nőben egyesül az ikonikus hírnév és a lélekábrázolás sejtelmes, leonardói mélysége. A rejtélyes mosolyú Kalitkás nő jelentősége olyan művekhez hasonlítható, mint a John Singer Sargent Madame X portréja, vagy Klimt Adele Bloch-Bauerról festett arany képmása.

A kép története még izgalmasabbá válik, ha megvizsgáljuk, hogyan került el Magyarországról, és hogyan tért haza közel két évtized után. A festmény nagy szenzációt keltve bukkant fel 2005-ben, száz évnyi elfeledettség után. A galéria tulajdonos Kieselbach Tamás már akkor felhívta a figyelmet a ritka nemzeti műkincsre.

A chicagói Leslie Hindman aukciósház árverésén azonban sajnos nem kerülhetett magyar kézbe az alkotás. Hosszas licit után 590 400 dolláros rekord árnál koppant a kalapács. (Ezzel megszázszorozta legelső kikiáltási árát, de még a végleges indulási árat is példátlan módon megtízszerezte.) Mielőtt a festmény Nyugat-Európába került volna új tulajdonosához, 2006 októberében egy rövid időre bemutatkozott a Magyar Nemzeti Galériában.

Közel két évtized után most újabb esélyt kap az ország.

Ez példátlan hazai rekordnak számít: soha ilyen értékről nem indult műalkotás a magyar aukciós piacon korábban.

Nagyon bízunk benne, hogy a budapesti aukcióra kerülő alkotást, most végre sikerül itthon tartani egy nemzeti rangú közgyűjteményben vagy egy kvalitásos magángyűjteményben.

Hamarosan kiállítás is nyílik az aukción szereplő remekművekből a Kieselbach Galériában, ahol te is élőben megnézheted a Kalitkás nőt. Ha pedig netán licitálnál, a Téli aukció december 17-én lesz a Hotel Marriottban. Részletek a Kieselbach Galéria honlapján.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!