A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján január 17. és 23. között 15 400-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, az ezt megelőző hetinél 29 százalékkal többen, de nincs influenzajárvány Magyarországon - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Az orvoshoz forduló betegek 23,5 százaléka 14 év alatti, 37,9 százaléka 15-34 éves, 26,2 százalékuk a 35-59 évesek, 12,4 százalékuk a 60 éven felüliek korosztályába tartozott.
A koronavírus okozta fertőzés tünetei klinikailag nem különíthetők el az influenzaszerű tünetegyüttestől, különösen az ötödik hullámot okozó omikron variáns okozta fertőzésnél. A virológiai adatok egyértelműen azt mutatják, hogy az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz forduló betegek egy jelentős részénél koronavírus-fertőzés áll a tünetek hátterében - írták.
A klinikai adatok alapján a heti esetszám meghaladja a influenzajárvány küszöbértékét, azonban a virológiai adatok azt mutatják, hogy az influenzaszerű megbetegedésekért a koronavírus is
felelős - jegyezte meg az NNK.
A tavalyi (2020/2021) influenzaszezonban a járványügyi intézkedések miatt az influenza terjedése a korábbi időszakokhoz képest jelentősen alacsonyabb volt, ezért a 2021/2022-es szezonra
vonatkozó járványküszöböt alacsonyabb szinten határozták meg.
A virológiai adatok az influenzavírus erősödő aktivitását mutatják az országban, de az omikron variáns által okozott járványhullám jelentősen befolyásolja a figyelőszolgálat által gyűjtött adatokat, ezért nem jelenthető ki, hogy Magyarországon megkezdődött volna az influenza járványos terjedése, azaz influenzajárvány lenne - hívták fel a figyelmet.
A tavalyi év 40. hete és az idei év 3. hete között összesen 666 laboratóriumi vizsgálatban 18-nál igazoltak influenza A vírus okozta fertőzést. Százharmincnégy megbetegedés hátterében légúti óriássejtes (RSV), tizenegy esetben adenovírus-, negyvenöt esetben koronavírus-fertőzés állt. A kórházakban kezdeményezett diagnosztikus célból elvégzett vizsgálatok 11 esetben influenza A vírust, 121 mintánál légúti óriássejtes vírust (RSV) mutattak ki.