Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy kövesd legújabb Facebook oldalunkat!

A magnézium messze a legfontosabb tápanyag a szervezetünk számára, és fontos szerepe van egészségünk megőrzésében. Mint az elektrolitok egyike (a nátriummal, káliummal, kalciummal, kloridokkal, foszforral együtt), a magnézium felelős a sejtek közötti elektromos töltések átviteléért, az izmok összehúzódásának, a szervezet folyadékszintjének és a szívverés szabályozásának érdekében. Emellett a csontok egészségéhez is hozzájárul.

Dr. Norman Healy, amerikai idegsebész és a fájdalomcsillapító gyógyszerek úttörője szerint minden betegség kapcsolódik valamilyen módon a magnéziumhiányhoz, és ez a hiányzó gyógymód számos betegség kezelésére.

A magnézium a negyedik leggyakrabban előforduló ásványi anyag az emberi testben, megtalálható a csontokban, a fogakban és a vörösvértestekben. Segíti a kalcium, kálium és nátrium szabályozását, és több mint 300 biokémiai funkcióban játszik szerepet. Például a test legerősebb antioxidánsának, a glutationnak a szintéziséhez is szükséges.

Sajnos nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, milyen fontos szerepe van a magnéziumnak a szervezetben, és azzal sem, hogy magnéziumhiánytól szenvednek. Egy 2005-ös felmérés szerint az amerikai felnőttek 68%-a esetében nem elegendő a napi magnéziumfogyasztás. Ezenkívül 19% az ajánlott napi adag kevesebb, mint felét fogyasztotta (350-400 mg).

A magnéziumhiány tünetei

Az emberi test folyamatosan arra törekszik, hogy egyensúlyban maradjon. Mindent elkövet annak érdekében, hogy megőrizze ezt a belső egyensúlyt, hiszen ez a feladata. Az egyensúly (homeosztázis) megőrzésének érdekében a szervezetünk különböző tünetekkel figyelmeztet bennünket, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagynunk. Ha nem figyelünk oda ezekre a tünetekre, a szervezetünk végül elveszíti az egyensúlyt, és ez betegségekhez és általában véve rossz egészségi állapothoz vezet.

A következő tünetek azt jelezhetik, hogy a szervezeted hiányt szenved magnéziumban.

Migrénes fejfájás

Számos ember szenved migrénes fejfájástól, anélkül, hogy tudná, mi okozza azt. A többségük nem tudja, hogy valami olyan egyszerű, mint a magnézium, megoldhatná a problémát. A magnézium szükséges a neurotranszmitterek kiegyensúlyozásához.

Lábszár görcsök

Ezek a görcsök nagyon fájdalmasak lehetnek, és sok kellemetlenséget okozhatnak. A felnőttek és gyermekek körülbelül 70% -a rendszeresen tapasztal lábgörcsöt. A magnézium fontos szerepet játszik az izmok megfelelő működésében, az izom-összehúzódások szabályozásában.

A lábszárgörcsök egyik leggyakoribb oka a magnéziumhiány, ezért azok, akik magnéziumban gazdag élelmiszereket fogyasztanak, vagy magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítőket szednek, megszabadulnak majd ezektől a görcsöktől. Azoknak, akik lábgörcsöktől és nyugtalan láb szindrómától is szenvednek, általában magnéziumot és káliumot is felírnak.

Álmatlanság

Az álmatlanság kifejezést egyaránt használják akkor, ha valaki nehezen tud elaludni, alvási nehézségei vannak, vagy állandóan felébred, mielőtt lejárna a teljes alvási ciklus. Tehát ha állandó problémáid vannak az elalvással, gyakori szorongással, nyugtalansággal, hiperaktivitással küzdesz, akkor magnéziumhiányod lehet.

A magnézium elengedhetetlenül fontos a GABA (gamma-aminovajsav) működésében, amely nyugalmat és pihentség érzetet vált ki bennünk. A magnéziumban gazdag élelmiszerek hozzáadása az étrendünkhöz, különösen a vacsoránkhoz, fontos a pihenés és az alvás szempontjából. A magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítő is hasznos lehet a pihentető alváshoz.

Magas vérnyomás

A statisztikák szerint több mint 70 millió amerikai szenved magas vérnyomástól, amely a stroke és a szívbetegségek előfutára. Káliummal kombinálva a magnézium segít egészségesen tartani a szívet, és egyensúlyban tartatni a vérnyomást. Egy az American Journal of Clinical Nutrition-ben közzétett tanulmány szerint a magnéziumban gazdag étrend 8%-kal csökkenti a stroke veszélyét. Egy másik, kettős vak-placebo kontrollcsoportban végzett kutatás szerint a magnézium-kiegészítő szedése nagyjából 2-pontos csökkenéssel járt mind a szisztolés, mind a diasztolés vérnyomás csökkenésében.

2-es típusú cukorbetegség

A krónikus magnéziumhiányt a cukorbetegséggel is összefüggésbe hozzák. A cukorbetegség számos egészségügyi problémához vezethet: szívbetegségekhez, látásvesztéshez, veseelégtelenséghez, a sebek lassú gyógyulásához, és akár korai halálhoz is. A diagnosztizált cukorbetegségek 90-95%-a 2-es típusú, amelyet életmód okozta cukorbetegségnek is nevezhetünk. Az ilyen típusú cukorbetegség azonban könnyen kezelhető, és egyes esetekben az életmód megváltoztatásával, például a testmozgással és a megfelelő étrenddel, vissza is fordítható.

Kutatások szerint a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők között sokaknak alacsony a magnézium szintje. Azt is kimutatták, hogy a magnéziumban gazdag étrend akár csökkentheti is a betegség kialakulásának veszélyét. Ez annak a szerepnek köszönhető, amit a magnézium a glükóz feldolgozásában játszik. Egy tanulmány szerint már napi 100 mg magnézium hozzáadása az étrendhez 15% -kal csökkentette a 2. típusú cukorbetegség kockázatát.

Fáradtság

Néha nem az elfoglalt életmód az oka annak, ha gyakran érzed magad fáradtnak. A fáradtság, az alacsony energiaszint és a gyengeség a magnéziumhiány jelei lehetnek. A Marylandi Egyetemi Orvosi Központ szerint napi 300-1000 milligramm magnézium segíthet az energiaszintek megőrzésében.

Izomfájdalom/fibromyalgia

A fibromyalgia egy bonyolult és összetett betegség, amelyet fájdalom, fáradtság, ízületi érzékenység és alvási problémák jellemeznek. A statisztikák szerint több mint 5,8 millió 8 évnél idősebb amerikai szenved fibromyalgiában, ezek 80-90 százaléka nő. Egy a Magnesium Research-ben megjelent tanulmány szerint a magnéziumfogyasztás csökkentheti a fájdalom és érzékenység mértékét ebben az állapotban, és javíthatja a vérmarkereket is.

A magnéziumhiány okozhatja a következő problémákat is:

  • Fogszuvasodás;
  • Impotencia;
  • Bakteriális és gombás fertőzések;
  • Máj- és vesekárosodás;
  • Hangulatingadozások;
  • Fokozott PMS tünetek;

Milyen ételek gazadagok magnéziumban?

Függetlenül attól, hogy magnéziumhiányban szenvedünk vagy sem, mindig meg kell próbálnunk minél több magnéziumban gazdag élelmiszert fogyasztani. Ezek a következők:

  • Mandula;
  • Szezámmag;
  • Napraforgómag;
  • Kesudió;
  • Tofu;
  • Tökmag;
  • Spenót;
  • Fekete bab;
  • Banán;
  • Lenmag;
  • Burgonya;
  • Zabkása;
  • Brokkoli;
  • Borsó;
  • Csemegekukorica;

Mennyi magnéziumra van szükségünk?

A National Institutes of Health (NIH) szerint a felnőtt férfiaknak ajánlott adag hozzávetőlegesen 400 mg, felnőtt nők esetében 320 mg, terhes nők esetében pedig 350-400 mg.

Dr. Weil, alternatív egészségügyi szakember, azt ajánlja az embereknek, hogy vigyenek be a szervezetükbe fele annyi magnéziumot, mint kalciumot. Tehát, ha valaki napi 1000 mg kalcium kiegészítőt vesz be, akkor 500 milligramm jó minőségű magnézium-kiegészítőt kell bevennie.

A magnézium legjobb étrend-kiegészítő formái

Magnézium-kelát: Ez a magnézium-kiegészítő könnyen felszívódik, és számos élelmiszerben is megtalálható.
Magnézium-klorid olaj: Ez a típus alkalmazható a bőrön, ezért gyakran ajánlják azoknak, akik emésztési problémákkal küzdenek.
Magnézium-citrát: Ez magnézium és citromsav kombinációja. Nagyobb mennyiségben hashajtó hatása lehet, ezért gyakran ajánlott az emésztés javítására és a székrekedés megelőzésére.
Magnézium-treonát: Ez a magnézium típus nagyon könnyen felszívódik, mivel képes áthatolni a mitokondriális membránokon. Ugyanakkor képes áthatolni a vér-agy gáton is, és felszívódik az agysejtekben.
Magnézium-glicinát: Ez a magnézium típus nagyon jól felszívódik, és mindenkinek ajánlott, aki magnéziumhiányban szenved. Kisebb mértékben hat hashajtóként, mint más magnézium-kiegészítők.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!