A Georgia államban élő Lauren Scott a disszociatív személyiségzavar egyik szélsőséges fajtájában szenved, amikor egy ember lelke több, egymástól elkülönülő személyiséggé szakad szét, amelyet rendszerint súlyos trauma okoz.

Laurennél e betegséget 2017. augusztusában állapították meg, egy évvel azután, hogy pszichiátriai kezelést kapott egy öngyilkossági kísérletét követően. Azóta szinte minden nap jár terápiára, ahol arra bíztatják, hogy mutassa meg személyiségeit, mintha egy 12 fős osztály lakozna benne – írja a Daily Mail .

Azt állítja, hogy ezek a karakterek folyton fecsegnek, mint például a hisztérikus viselkedésű, hétesztendős „Sylvie”, aki Lauren vőlegényét, a 21 éves zenész Alex Wellst is kemény küzdelemre készteti. De van egy „Intellectual”-nak nevezett személyiség-töredéke, aki buzgó mormon hívő, valamint egy „Remény” (Hope) nevű, aki számos fájdalmas tizenéves kori emléket és érzést őriz.

Összességükben úgy beszél róluk, mint a „rendszeréről”, és bevallja, hogy némelyikről nehéz részletekbe menően beszélni, mint például arról, amelyet „állatias”-ként jellemez.

A Kennesaw egyetem volt diákja naplóiból próbálja összerakni személyiségeit, abban a reményben, hogy múltbeli szörnyű emlékeit felszabadítsa. Nemrégiben terapeutájával áttörést értek el, mert „Remény” azokról az időkről beszélt, amikor a 17 éves Laurent megerőszakolták.

Lauren, aki egy állatmenhelyen dolgozik önkéntesként, valóban úgy érzi, hogy ő a 12 fős osztály, amelyben mindenkinek megvannak a maga élményei, mindegyiket meghallgatja. Közben egyes személyiségek időnként vezérré lépnek elő. Ilyen volt egy időben a mormon, vagy Sylvie. Remény viszont áldozati típus. „Ő úgy érezte, hogy most már eléggé biztonságban vagyok ahhoz, hogy visszatekintsek arra az időre. Most már jobban meg tudom őt hallgatni, mint korábban” – mondta.

A lány számára mostanság az a legnyomasztóbb, hogy sokan nem hisznek neki, és azonosítják azokkal a tudathasadásos figurákkal, akik a filmek szerint szörnyetegekké, gyilkosokká válnak.

Dr. David Spiegel, a Stanford Egyetem pszichiátriai tanszékének professzora is figyelmeztet arra, hogy a disszociatív személyiség-zavar nem azonos a skizofréniával. Az e betegségben szenvedők világlátása hallucinációkon alapul. Ezzel szemben a disszociatív személyiségekben lévő töredékek mind sajátjaik, csak nem tudják azokat eggyé integrálni. A professzor szerint ez a betegség az embereknek mindössze 1%-ánál fordul elő, és egy rendszerint egy súlyos, fiatalkori trauma húzódik mögötte.

Lauren tervezi a jövőt: jövő nyáron szeretne összeházasodni Alex-szel, és bízik benne, hogy nem kell örök életében terápiára járnia.

Kapcsolatukban azt tartja a legszebbnek, hogy a fiatalember minden nehézség ellenére kitart mellette, biztonságot ad neki, megérti őt.

Nagy érzelmi segítséget nyújt neki a Tibbs nevű német juhász kutya is, amely mellette van a legkritikusabb pillanatokban: a flash-back-ek és a pánik-rohamok idején.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!