Megmutatjuk, melyek a legerősebb és legfontosabb pozitív mondatok, melyeket minden nap mondani kell a gyermekeknek, hogy később megfelelő önbizalomuk legyen.

1. "Számíts rám" vagy "Azért vagyok itt, hogy segítsek".


Amikor a gyermeked kételkedik magában, vagy tenni akar valamit, de nem eléggé motivált - akár a tapasztalat hiánya, akár a félelem miatt - emlékeztesd őt arra, hogy ott vagy. Tudasd vele, hogy számíthat rád, és a szükséges, minden támogatásodat és segítségedet megkapja. Az a tudat, hogy számíthat rád, arra ösztönzi majd, hogy próbálja meg még akkor is, ha úgy érzi, önmagától nem lenne rá képes.

2. "Mondd" vagy "Figyelek".


Ennek a mondatnak sok köze van az előzőhöz; nem mondhatjuk, hogy "számíthatsz rám", ha később, amikor gyermekünk mondani akar valamit, nincs időnk meghallgatni őt. Ezzel éppen ellentétes üzenetet küldünk: ,,Nem számíthatsz rám", ,,Nincs időm rád". Amikor a gyermek meg akar osztani veled valamit, az egy tökéletes lehetőség arra, hogy bebizonyítsd neki: tényleg mellette állsz és ott vagy számára, amikor szüksége van valakire.

3. "Nagyon szeretlek" vagy "Szeretlek".


Oktatjuk őket, fizetjük a tanulmányaikat, az iskolán kívüli képzésüket és megvásárolunk nekik mindent, amire csak szükségük van. Mindezt és még sok minden mást teszünk azért, mert szeretjük a gyermekeinket és mert fontosak nekünk. A gyerekek azonban még nem annyira képesek ezt kikövetkeztetni, ezért a szakemberek azt javasolják, hogy amellett, hogy a tetteinkkel bizonyítjuk a szeretetünket a gyermekeink felé, ezt szóban is nyomatékosítsuk.

A szeretet szóban történő kifejezése nagyon erőteljes, ezért számos előnnyel jár a gyermekeik számára:

  • Erősíti a kapcsolatot a szülők és gyermekek között, javítják a családi kommunikációt.
  • Önbizalmat ad a gyermekeknek, békésebbnek, kellemesebbnek érzi az otthoni légkört.
  • Erősíti az önbecsülésüket, és segít abban, hogy szeressék és elfogadják magukat olyannak, amilyenek.
  • Lehetővé teszi számukra, hogy boldogan nőjenek fel, és ezt a boldogságot másoknak is továbbadják.
  • Fejleszti az érzelmi intelligenciájukat.
  • A szeretett gyermekek pozitív, optimista gyerekek.
  • Szeretettel és tisztelettel bánnak másokkal.
  • Tehát amikor csak teheted, ragadj meg minden alkalmat arra, hogy elmondd a gyermekeidnek, mennyire szereted őket.

4. "Megbocsátasz nekem?"


Egyikünk sem tökéletes, ezért mindannyian követünk el hibákat, még az anyukák és apukák is. És mi lenne jobb módszer arra, hogy megtanítsuk gyermekeinknek a hibáik elfogadását és a felelősségvállalás fontosságát, mint jó példát mutatni nekik? Amikor látják, hogy a számukra szuperhősnek tűnő szüleik is képesek félretenni az egójukat és bocsánatot kérni, akkor rájönnek, hogy mennyire fontos is ez valójában.

5. "Hiszek benned" vagy "Bízom benned".


Amikor kicsik voltunk, extra erőt adott számunkra, ha tudtuk, hogy anya és apa bízik bennünk. Még ha az első próbálkozás nem is ment mindig jól, az önbizalom lehetővé tette, hogy felálljunk és újra emelt fővel próbálkozzunk.

Ha hiszel a gyermekedben, akkor segíts neki azzal, hogy tudtára adod a belé vetett bizalmad. El fogja hinni, hogy képes az adott dologra (ez az első és legfontosabb lépés), nem fog belenyugodni a vereségbe és így vagy úgy, de olyan megoldást vagy alternatívát fog találni, hogy végül sikerüljön elérni a célját.

6. "Megértelek" vagy "Megértem, mit érzel".


Ez a kifejezés az empátiát és a gyermekeinkkel való kapcsolatot tükrözi, így biztosak lehetnek abban, hogy megértjük és támogatjuk őket. A gyerekek sokkal nyugodtabbak és békésebbek, ha tudják, hogy valaki megérti őket.

Egy egyszerű de őszinte "megértelek" a megfelelő pillanatban igazi változást okozhat. Ezt a mondatot még erőteljesebbé tehetjük, ha megosztunk a gyermekkel egy olyan történetet vagy tapasztalatot, amikor mi is hasonlóan éreztünk, mint ők. Ha látják, hogy az élet nem mindig tökéletes, de képesnek kell lenni túllépni a problémákon, ez számukra is erőt ad.

7. "Sírj, amennyit csak kell".


A sírás természetes, akár fiatalok vagyunk, akár idősek. Nem válaszhatjuk meg és nem tudjuk csak úgy gombnyomásra abbahagyni a sírást, ha valami nagyon bánt vagy fáj. Arra kérni a gyereket, hogy ne sírjon, olyan, mintha arra kérnénk őt, hogy tagadja meg az érzelmeit. Ettől végsősoron soha nem lesz képes helyesen kezelni őket.

Ezért jobb, ha hagyod, hagy sírjon, és inkább meghallgatod, támogatod őt, hogy egészséges módon lépjen túl a fájdalmakon. Az érzelmek és érzések - a pozitív és negatív egyaránt - fontos részei lesznek később a gyermek mindennapi életének.

8. "Büszke vagyok rád".


Íme egy másik fontos mondat, amit a szülőknek gyakran kell használniuk a gyermekeikkel, amikor csak lehetőségük támad megdicsérni őket. Ne a gyermeked eredményére koncentrálj, hanem az általa végzett munkára, a folyamatra, amint keresztülment, az akadályokra, amiket leküzdött, és arra, hogy nem adta fel. Nem is maga az eredmény, hanem ezek azok a tulajdonságok, amiket igazán hangsúlyozni kell, amikor őszintén azt mondjuk nekik, hogy büszkék vagyunk rájuk.

9. "Számít a véleményed".


Nyilvánvaló, hogy a legjobbat akarjuk a gyermekeinknek, még akkor is, ha ezt gyakran nem értik meg. Ez nem azt jelenti, hogy meg kell akadályoznunk őket a gondolkodásban, sem azt, hogy szőnyeg alá söpörjük a véleményüket. Ha odafigyelünk a gyermekünk döntéseire, az növeli az önbecsülését, boldogságérzetét, és ő is egyenrangú tagnak érzi magát tőle a családban.

Amellett, hogy figyelmesen meghallgatjuk őket, megkérhetjük őket arra is, hogy érveljenek a véleményük mellett, vagy magyarázzák el, hogy szerintük miért olyan fontos a döntésük. Ha hagyod, hogy megosszák veled a véleményüket, az nemcsak számukra, hanem számodra is előnyös lesz, hiszen rengeteg információt tudhatsz meg a gyermeked személyiségéről és világnézetéről.

10. "Köszönöm szépen".


A legjobb módszer megtanítani egy gyermeknek, hogy értékelje mások tetteit, ha hálásak vagyunk azért, ha segítenek nekünk és ezt ki is mutatjuk nekik. Egy sima "köszönöm" néha nem is elég, a "nagyon köszönöm" vagy "nagyon hálás vagyok" sokkal jobban érzékelteti a gyermekekkel, hogy milyen fontos tud lenni más emberek segítsége, illetve az, hogy mi is segítsünk másokon. Nagyon sok alkalom van, amikor kifejezhetjük a hálánkat a gyermekeinknek:

  • Minden nap: végtelenül sok okunk van arra, hogy köszönetet mondjunk a gyermekeinknek, a puszta asztalterítéstől vagy a szemét kihordáson át egészen a takarításig.
  • Szeretetükért: amikor egy gyermek önmagától odajön, hogy megöleljen vagy megpusziljon, az egy remek alkalom nemcsak arra, hogy viszonozzuk ezeket a gesztusokat, de akár köszönetet is mondjunk ezért nekik. Ettől megtanulják, hogy milyen fontos a szeretet kimutatása.
  • Türelmükért: még ha nem is vesszük észre, a gyerekek valójában nagyon gyakran igen komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy elnyomják magukban például azt, amikor unatkoznak a szupermarketben, vagy amikor velünk várnak a bankban, esetleg épp a dugóban ülünk. Bár legszívesebben biztos, hogy inkább játszanának valamit vagy egészen más dologgal töltenék az idejüket, mégis ott vannak velünk és türelmesen várnak, amit érdemes szóvá tenni nekik és köszönetet mondani ezért.

Te milyen módszereket használsz rá, hogy erősítsd a gyermekeid önbecsülését? Meséld el nekünk hozzászólásban!

Forrás: liked.hu

Mi a véleményed?


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!