Ezt állapították meg a norvég Ragnar Frisch intézet kutatói, akiknek publikációja a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben jelent meg.


A korábbi kutatások azt mutatták ki, hogy IQ-nk az előző évszázadban növekedett. A jelenség Flynn-effektus néven ismert a szakirodalomban, és feltehetően az élelmezés, az egészségügy és az oktatás javulásának volt köszönhető.

Mára azonban a tendencia megfordult - idézte a tanulmányt a Sciencealert .

A norvég kutatók 730 ezer katonasorban lévő fiatalt, vagyis 1962 és 1991 között születetteket teszteltek 1970 és 2009 között. A fordulópont az 1975 után születetteknél állt be. Felmérésük eredményeit mások is megerősítették. Például brit szakemberek egy évtizeddel ezelőtt azt állapították meg, hogy a II.világháború óta évtizedenként 2,5-4,3 ponttal csökkent az átlag IQ.

Egy amerikai kutatás feltételezi, hogy ennek az az oka, hogy a gyerekek kevés halat esznek. .

A norvégok szerint lehetséges, hogy a környezeti változások mellett az életmód és az oktatási módszerek változása a felelős, valamint az, hogy a gyerekek olvasás helyett videó-játékokkal foglalkoznak, szintén szerepet játszhat a sajnálatos tendencia érvényesülésében.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!