A rendvédelmi terület valamennyi szakmája bajban van a rendőröktől és a tűzoltóktól a pénzügyőrökön át a büntetés-végrehajtásig. A Magyar Rendvédelmi Kar (MRK) januárban készült felmérése szerint ráadásul a helyzet tovább romolhat, mert minden ágazatban a felmondást fontolgatja a hivatásos állomány 40 százaléka
- írja a Népszava.
A Belügyminisztériumban hetek óta dolgozik egy munkacsoport a rendvédelmi életpálya folytatásának kidolgozásán, mivel a négy éve indult, több lépcsőben, összesen 50 százalékos béremelés utolsó, idei, 5 százalékos része is már megtörtént, de a gondok maradtak.
A bemondott keresetemelésből azonban sokan nem éreznek semmit: a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) adatai alapján a rendőrök legalább 30 százaléka azonban 2019-ben már nem kapott egy fillérrel sem többet.
A szakszervezet elnöke a lapnak azt mondta, soha nem volt még ekkora létszámhiány a rendőrségnél, az utóbbi tíz évben általában kétszázan léptek ki január és december közt, de tavaly 2 ezerre ugrott a szám. Ráadásul idén már év elején, februárban kiléptek, mert nem írták alá a megváltozott kinevezési okmányukat, amely amúgy hátrányosan érintette őket.
Széles körű felmérést is végeztek a rendvédelmi dolgozók körében. A Magyar Rendvédelmi Kar elnöke a Népszavának is elmondta, hogy a hivatásos állomány majdnem 30 százaléka, 18 és félezer munkatársuk töltötte ki a kérdőívet és a válaszok alapján a nagyon magas pályaelhagyási szándék mögött egyértelműen a piaci béreknél jóval kisebb fizetések állnak, különösen az alacsonyabb beosztásban, jellemzően tiszthelyettesként dolgozók körében.
Többször sürgették a tíz éve változatlanul 38 650 forintos illetményalap megemelését, a rendvédelem hivatásos állományában ugyanis az is borzolja a kedélyeket, hogy a honvédségnél januártól 44 600 forintra emelték ezt az összeget. Meg is indult az átigazolás a belügyes munkahelyekről a honvédelmi tárca kötelékébe.
Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Marjai János/24.hu