Hétfőn a parlamentben az azonnali kérdések sorát a Völner Pállal kapcsolatos ügy tárgyalásával kezdték meg a képviselők. Mint ismeretes, az Országgyűlés Mentelmi bizottsága hétfőn megszavazta, hogy függesszék fel a fideszes parlamenti képviselő mentelmi jogát, kedden pedig a parlament is dönthet róla. Völnert hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsítják, az ügyészség szerint 83 millió forint kenőpénzt vett át részletekben.
![](https://hirekmindenkinek.com/images/306823-85579-1665639253-267914-59740-1639416004-265835653-451807832979337-3811801073147972051-n-e1639412855325.jpg)
Nunkovics Tibor (Jobbik) szerint számos kérdést vet fel az, hogy az igazságügyi miniszter a lehallgatások engedélyezését átadta az azóta súlyos korrupciós gyanúba keveredett és ezért lemondott államtitkárának, Völner Pálnak. Ugyancsak válaszra vár, hogy kiket hallgattak le - tette hozzá az MTI tudósítása szerint.
Azt kérdezte: elfogadható-e, hogy Völner Pál nem mondott le a képviselői mandátumáról, és az, hogy ha valaki ilyen ügybe keveredik, 4 millió forintos végkielégítést kap.
Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára, aki éppen Völnert váltotta a poszton, azt felelte: a törvények mindenkire vonatkoznak, a törvények előtt mindenki egyenlő, az ügyészség pedig független, ezt bizonyítja a jelen eljárás is.
A gyanúba keveredett államtitkár azonnal lemondott, ezzel vállalta a politikai felelősséget. A tárcánál a belső szervezeti rendet, így a helyettesítést is nyilvános miniszteri utasítás és szervezeti szabályok garantálják, mindenki ezek szerint járt el az ügyben. Jogon kívüli felhatalmazásra vagy helyettesítésre nem került sor - hangsúlyozta. Hozzátette: az igazságügyi miniszter egyetértett államtitkára lemondásával.
Mesterházy Attila (MSZP) azt kérdezte az igazságügyi tárca államtitkárától:
lemond-e a főnöke, azaz Varga Judit és vállalja-e a politikai felelősséget azért, ami tárcájánál történt.
Hozzátette: az ellenzék szerint a miniszternek két okból kellene távoznia: ha tudott a korrupciós ügyről, akkor bűnrészes volt, ha azonban nem tudott róla, akkor alkalmatlan a feladata ellátására.
Répássy Róbert azt felelte: az államtitkár levonta a politikai következtetést és abban a pillanatban lemondott, hogy a legfőbb ügyész átiratban kérte a mentelmi jogának felfüggesztését. A mentelmi jog felfüggesztését aztán Völner Pál maga is kérte. Répássy megjegyezte: a miniszter egyetértett a lemondással, az ügyészség független vizsgálatát pedig a tárca tudomásul veszi és együttműködik abban.
Hétfőn délután Bősz Anett, a DK frakcióvezető-helyettese, a Liberálisok elnöke Facebook-videójában arról beszélt, hogy Kövér László házelnök és Répássy közösen akadályozták meg, hogy elhangozzon az országgyűlési képviselő igazságügyi miniszterhez benyújtott interpellációja. Az interpellációt arra hivatkozva utasította vissza Kövér László, hogy a kérdések mind feltételezéseken és sajtóértesüléseken alapuló, személyeskedő kérdések, melyek nem érintenek kormányzati feladat-és hatáskört. A videóban elhangzik, hogy Bősz többek között azt kérdezte, hogy mióta tud Orbán Viktor a Völner által elkövetett bűncselekményekről és hogy más kormánytagok is lehetnek-e érintettek a kenőpénz adogatásában.
Kérdezhetett ugyanakkor Varju László (DK), aki azt mondta: Magyarország történetében példátlan botrány történt a Völner-üggyel, bűnügyi helyszínné vált az igazságügyi tárca, soha még ilyen magas rangú képviselő ellen nem kezdeményeztek eljárást.
Felidézte, hogy a DK évek óta próbálja kiperelni a felcsúti utánpótlásnevelő alapítvány több tízmilliárd forintos számláit, szerződéseit, érdekes adatokat ugyanakkor nem kaptak, mert azt a végrehajtói kamara elnöke megakadályozta.
Miért takargatták közösen a minisztériumban "Orbán Viktor alapítványának" elszámolását a közpénzekkel ezzel a végrehajtóval együtt? - kérdezte.
Répássy közölte: korábbi azonnali kérdéseknél már ismertette a tárcája és annak miniszterének hivatalos álláspontját. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a képviselő téved, hiszen volt olyan magasabb rangú politikus, akinek a mentelmi jogának a felfüggesztését kérte az ügyészség: Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök mentelmi jogát a Sukoró-ügyben függesztette fel az Országgyűlés, vagyis volt miniszterelnökként került abba a helyzetbe, hogy meggyanúsítják.
Kijelentette azt is: a végrehajtás az igazságszolgáltatás, vagyis a bíróság felügyelete alatt zajlik. Ha bárkinek kifogása van egy eljárással, az bírósághoz fordulhat.
Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) Völnerrel kapcsolatban azt firtatta, ki ellenőrizte a munkáját a bírósági végrehajtásokkal kapcsolatban. Indult-e a minisztériumban vizsgálat a bírósági végrehajtással kapcsolatban Völner Pál tevékenysége miatt? Elmondta, felmerült a gyanú, hogy az elmúlt másfél-két évben kinevezett végrehajtók korrupció útján szerezték meg munkájukat. Vizsgálják-e őket? - tudakolta.
Répássy Róbert államtitkár szerint súlyos következményei vannak az ügynek. Kijelentette: a törvények szerint járnak el, úgy jártak el eddig is. Amikor ilyen súlyos gyanú felmerül, a tárca, vagy bármelyik másik minisztérium támogatja a vizsgálatot és együttműködik a vizsgáló szervekkel - részletezte. Szerinte a képviselő által feltett kérdések csak a büntetőeljárás során tisztázhatók.
Kocsis-Cake Olivio azt mondta, nem hangzik túl jól, hogy semmilyen vizsgálat nem indul a tárcánál és nem vizsgálják az elmúlt két évben kinevezett végrehajtókat.
Azt kérdezte még, hogy ki felügyeli a végrehajtási ügyeket és ki engedélyezi a lehallgatási ügyeket.
Répássy Róbert közölte, az október elsejétől létrejött Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága felügyeli a végrehajtók tevékenységét. Hozzátette: csak azokat a végrehajtókat kell számon kérni, akik ellen a gyanú beigazolódik és megállapítják büntetőjogi felelősségüket.