Visszavonta Frances Arnold Nobel-díjas amerikai kémikus legutóbbi publikációját, mely a módosított enzimekről szólt és a Science tudományos lapban jelent meg - írja az MTI.

"Az eredmények nem voltak reprodukálhatók. Elnézést kérek mindenkitől" - írta a Twitteren a pasadenai Kaliforniai Műszaki Intézet tudósa. Szavai szerint nagyon elfoglalt volt, amikor benyújtotta a tanulmányt a laphoz. "Nem végeztem jól a munkámat" - írta Arnold.

For my first work-related tweet of 2020, I am totally bummed to announce that we have retracted last year's paper on enzymatic synthesis of beta-lactams. The work has not been reproducible. https://t.co/Dk1TFw0FY9

- Frances Arnold (@francesarnold) January 2, 2020

A tanulmány olyan módosított enzimekről szólt, amelyek meggyorsítanak bizonyos kémiai reakciókat. A vezető szerző által vezetett laborkönyv alapos átvizsgálása után azonban feltűnt, hogy a döntő jelentőségű kísérletek bizonyos bejegyzései és nyers adatai hiányoznak - írja indoklásában a Science.

Nem Arnold volt a publikáció vezető szerzője, de ő vállalt érte felelősséget.

A kutató a Nobel-díj átadási ceremóniáján. Fotó: Jonathan NACKSTRAND / AFP

Frances Arnold 2018-ban kapott két másik kutatóval együtt kémiai Nobel-díjat. Kifejlesztett egy eljárást, mely az irányított evolúció nevet kapta. Az amerikai kutatónak 1993-ban sikerült először irányított evolúcióval létrehoznia enzimeket, kémiai folyamatokat katalizáló fehérjéket. Azóta tovább finomította módszereit, amelyeket manapság már rutinszerűen használnak új katalizátorok létrehozására. A Frances Arnold-féle enzimeket vegyi anyagok, például

gyógyszerek környezetbarátabb gyártásánál vagy épp megújuló üzemanyagok előállításánál alkalmazzák.

A kutató egyébként Twitteren rengeteg elismerő üzenetet kapott azért, mert kiállt, és beismerte, hogy tévedett. Sokan úgy gondolják, hogy példát mutatott mindenkinek, és a tudományos fejlődést helyezte előtérbe, és nem a saját munkáját.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!