Mégsem kell 200 ezer forintos bírságot fizetnie annak a három fiatalnak, akiket furcsa körülmények között büntetett meg a rendőrség a kijárási korlátozások megszegése miatt. Mint arról beszámoltunk, a három huszonévest május 1-jén büntették meg Budapesten, a XXII. kerületben. Ők azt állították, hogy egyikük édesanyját látogatták meg vidéken, a rendőrség viszont gyorsulási versenyek helyszínével kötötte össze igazoltatásukat, ami a fiatalok szerint egyébként nem ott történt, mint a hatóság állítja.
Cikkünk után egy nappal, pénteken kelt határozatában a rendőrség viszont arról tájékoztatta a három fiatalt, hogy a velük szemben hozott határozatot a rendőrség visszavonta.
A rendőrség azzal indokolta döntését, hogy a május 18-án megszűnt a kijárási korlátozás.
Ha pedig a szabálysértés elbírálásakor a hatályban lévő új szabályok szerint a cselekmény már nem minősül bűncselekménynek, akkor vagy enyhébben bírálandó el, vagy az új jogszabályt kell alkalmazni
- írták.
A döntés időzítése nemcsak azért érdekes, mert éppen egy nappal azután született, hogy beszámoltunk a három fiatal esetéről, hanem azért is, mert a kijárási korlátozás megszűnése után két nappal, május 20-án kelt levelében a rendőrség még arra szólította fel őket, hogy írásban tegyenek vallomást. Pedig a mostani érvelés alapján már akkor visszavonhatták volna a velük szemben hozott szabálysértési határozatot.
A rendőrség egyébként korábban azt közölte, hogy nem kirívó a 200 ezer forintos büntetés, ám annyiban mégis annak tűnik, hogy amikor Népszava április első hetéig bezárólag kikérte a rendőrségtől, hány esetben és mekkora összegeben bírságoltak a kijárási korlátozások megszegése miatt, kiderült, hogy átlagosan 22 ezer forint bírságot kaptak a szabálytalankodók, alig több mint tizedannyit, mint a három fiatal.
Mivel a kijárási korlátozás május 18-án véget ért, megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot arról érdeklődve, hogy a korlátozás idején összesen mekkora összegű bírságot szabtak ki, illetve átlagosan fejenként mekkora büntetést kaptak a szabálytalankodók. Az ORFK egyelőre nem adta ki a kért adatokat.
Kiemelt kép: Sóki Tamás /MTI