A kormány nemrég megszüntette a kultúra tao-támogatását. A tervezet szerint már a 2018-as előadások után sem igényelhető vissza jövőre a tao, ezzel sok másik kulturális intézmény mellett a Magvető Café minden jegybevételes előadásának előzetes kalkulációja is felborult.


A kávézó így írt a változtatásról hivatalos Facebook-oldalán:

"Első számításaink szerint az összes idei előadásunk visszamenőlegesen veszteségessé vált.

Bár a szóbeli ígéretek szerint a kiesett céges támogatást az állam valamilyen módon visszapótolja a színházak egy részének, nincs okunk abban bízni, hogy ez ránk is vonatkozik majd" – olvasható a bejegyzésben.

A Magvető Café a decemberi bemutatókat még biztosan megtartja, de az előállt helyzet miatt bizonytalan időre elhalasztja a tavaszra tervezett saját produkciók színpadra állítását, és a januárra tervezett bemutatók is mindenképpen elmaradnak. A belépő nélkül, ingyen látogatható programokat eddig részben a fizetős előadásokból befolyó összegekből is fedezték, így ezeket is érinti a bizonytalanság.

A befogadott, külső produkciók esetében is új kalkulációt készítenek, és remélik, hogy találnak módot arra, hogy az előadásokról, koncertekről és más belépős rendezvényekről ne kelljen lemondaniuk.

A jegyárakat is kénytelenek megemelni, még akkor is, ha ez csak korlátozott megoldást jelent. De próbálnak emellett valamilyen külső támogatást szerezni.

A posztban szolidaritásukat fejezik ki a magánszínházakkal és független színházi csoportokkal szemben, akiknek most teljesen bizonytalanná vált a jövője, és már az idei évüket sem tudják finanszírozni.

Merthogy több színház is szintén kétségbeesett bejegyzéseket tett közzé az üggyel kapcsolatban.

A Studio K Színház is hasonló cipőben jár. Facebook-oldalukon adománygyűjtést indítottak, hogy pótolni tudják a jogszabály-változás miatt kieső 10 millió forintnyi összeget.

"A jegyárakat nem emelhetjük a duplájára, mert már így sem olcsó a színházba járás, más saját bevételi forrásunk pedig nem nagyon van. Ráadásul az évad költségvetésén már egy drasztikus áremelés sem segítene. Segítségükkel időt nyerhetnénk, és nem kellene márciusban lehúznunk a rolót.

Az adományokért azt tudjuk cserébe felajánlani, amit eddig is nyújtottunk - magunkat és az előadásainkat. Illetve adományigazolást mindazoknak, akik tudnak vele némi adót optimalizálni. Az adományozók neveit pedig (mintegy) aranyba foglaljuk és bekeretezzük az előcsarnokban - mindenkiét, aki hozzájárul."

Az Átriumban is ugyanez a helyzet, nekik az idén megszerzett körülbelül 220 millió forintos taójogosultságuk visszamenőleg elveszett. Ők egyelőre bíznak a kormány ígéreteiben, viszont

"ha ezt nem vagy nem egészében kapja meg a színház, akkor finanszírozhatatlanná válik, előadások tűnhetnek el a repertoárról, vagy akár be is kell zárnunk."

- fogalmaztak a Facebookon közzétett bejegyzésben.

A Rózsavölgyi Szalon Arts & Café is arról ír, hogy a tao-támogatás jelentős bevételi forrásuk volt, majdnem a fele a költségvetésüknek. Ettől most elesnek, viszont a jelenlegi jegyárakkal és pályázatokon elnyert forrásokból nem tudják zökkenőmentesen működtetni a Szalont.

Ők 2019. január 1-jétől körülbelül 20 %-kal emelnek a jegyárakon és a februárra tervezett bemutatójukat is lemondták.

Jelezték, hogy a "Rózsavölgyi Szalon kész konstruktív javaslataival részt venni minden olyan egyeztetésen, diskurzuson, amely a közös megoldásra törekszik, hogy miként lehet újragondolni az előadóművészeti szféra finanszírozási rendszerét."



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!