Az utóbbi napokban a színházi szakma sok szereplője emelte fel a hangját a kultúrafinanszírozást felforgató törvénytervezet ellen, hétfő estére tüntetést is meghirdettek a színházak szabadságáért és a kultúra függetlenségéért. Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója természetesen nincs a tiltakozók között, ő nagyon helyesli a kormány szándékait:

Az új színháztörvénnyel demokratikus módon kezelné a kormány a színházak évtizedes problémáit, például a finanszírozás kérdését

- mondta az igazgató hétfő reggel az M1-en. Vidnyánszky szerint minden színházzal tárgyalna a kormány, és a társulatok háromféle megoldás közül választhatnak majd:

  • az önkormányzat maga finanszírozza a működést
  • vagy minisztériumi fenntartásba kerül,
  • esetleg közösen oldják ezt meg.

A Nemzeti igazgatója úgy látja, jelenleg igazságtalan a rendszer, hiszen például a Fővárosi Önkormányzat átlagosan 20 százalékkal kevesebb támogatást ad a színházainak, mint a vidéki települések. Ugyanakkor vidéken is eltér a támogatás mértéke, hiszen van olyan intézmény, amely a működési költségének körülbelül a 40 százalékát kapja, míg egy másik a 60 százalékánál is több finanszírozásban részesül - írta az MTI.

Vidnyánszky nagyon örül a törvénytervezet tartalmának, hiszen az lehetőséget jelent az "újratervezésre", és az igazságtalanságok megszüntetésére. Szerinte a színházak támogatásának majdnem a 80 százaléka a fenntartó minisztériumtól jön, miközben a tárcának nincs beleszólása a társulatok ügyeibe. Vidnyánszky úgy véli, az Emberi Erőforrások Minisztériuma átlátható gazdálkodást vár a színházaktól, de ő még attól sem félne, hogy esetleg témák kapcsán prioritásokat nevez meg.

Miért ne? A kultúrpolitika lényege, hogy meg tudja fogalmazni azt, hogy mely értékek mellett teszi le a voksát

- fogalmazott, hozzátéve, a színházak szabadságának ettől még meg kell lennie.

Alföldi Róbert: "Aki benyal a rendszernek, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon"

Szerinte a magyar kormánynak nincs víziója a kultúráról.

Kiemelt kép: Soós Lajos / MTI


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!