A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége értesülése szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a MEOSZ közötti korábbi megállapodástól lényegesen eltérő kormányrendelet módosítás születhet meg, félresöpörve ezzel a 2019 nyara óta tartó előremutató és megalapozott szakmai egyeztetések nyomán létrejött megegyezést.
A közös javaslat szerint a mozgáskorlátozott emberek az új személygépkocsira 2,5 millió forint, szakorvosi indikáció alapján 5 millió forint, míg a használt autóra 1 millió forint, szakorvosi indikáció alapján pedig 2,5 millió forint támogatást igényelhetnének. A tárca legutóbb májusban tájékoztatta a MEOSZ-t a várható pozitív döntés bejelentéséről, ezért Szövetségünk megdöbbenve áll a mostani kedvezőtlen hírek előtt. Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke ezért Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkárhoz fordult haladéktalan tájékoztatást kérve, kitérve arra is, hogy ha igazak a hírek, úgy mi indokolta a mozgáskorlátozott emberek hátrányos megkülönböztetésével járó intézkedést - írta közleményében a szervezet, aminek az államtitkárhoz írt levele itt olvasható.
A szaktárca és a MEOSZ közötti megállapodás tartalmának véglegesítésére először 2019 szeptemberében került sor, melynek kommunikációja a nyilvánosság előtt megtörtént, december végén pedig az érintettek tájékoztatást kaptak a kormányrendelet szerinti támogatási rendszer várható kedvező változásáról. Ezt követően azonban elmaradt a súlyos mozgáskorlátozott személyek gépjárműszerzési és átalakítási támogatás összegének megemeléséről szóló kormányrendelet módosításáról szóló kormánydöntés és bejelentés. Az újabb egyeztetéseket követően legutóbb 2020. május 12-én kaptunk ismét pozitív tájékoztatást a szaktárca kormányrendelet módosításával kapcsolatos intézkedéseiről - fogalmazott Kovács Ágnes.
A MEOSZ elnöke levelében emlékeztette a szociális ügyekért felelős államtitkárt arra, hogy a megállapodásban rögzített gépjárműszerzési támogatási koncepció alapja az, hogy a mozgássérült, illetve fogyatékos emberek nem részesülhetnek kevesebb támogatásban, mint a nagycsaládos személyek.
Megegyezésünk szerint 2020-ban került volna bevezetésre ez a rendszer - erre várt mindenki - ami a jelenlegi hírek alapján a magyar kormány korábbi támogatása ellenére vélelmezhetően visszavonásra került - írja a szövetség, ami hozzáteszi, a fogyatékos emberek érdekvédelmi szövetségein év eleje óta hatalmas nyomás van az érintettek részéről, különösen a MEOSZ-on.
Eddig megpróbáltunk türelmet kérni, hisz minden kormányzati visszajelzés arról szólt, hogy a megállapodásunkban szereplő elemekkel új és minden eddigi intézkedésnél előnyösebb rendszer jön létre.
A MEOSZ értetlenül áll a kialakult helyzet előtt, ugyanis míg 2008-ban a 360 ezer főt magába foglaló mozgáskorlátozott emberek közössége számára 1,8 milliárd forint keretösszeg állt rendelkezésre, amit kiegészített a közlekedési támogatás közel 2 milliárd forintot kitevő kerete, addig a 2013. évi kormányzati intézkedéseket követően a gépjárműszerzési támogatás 900 millió forintra csökkent, a közlekedési támogatás pedig megszűnt.
Ezzel egyidejűleg a lecsökkent támogatási keret nemcsak a mozgássérült emberek által lett elérhető, hanem minden fogyatékossággal érintett csoport számára megnyitották a támogatást, mely azt jelentette, hogy a lényegesen alacsonyabb keretösszeg immár egy 600 ezer fős társadalmi csoport között vált szétoszthatóvá - fogalmazott Kovács Ágnes, aki a szociális ügyekért felelős államtitkár haladéktalan tájékoztatásét kérte.
Kiemelt kép: Bielik István/24.hu