Csakhogy az amazonasi erdők egyik, a világtól elzárt részén letelepedett mintegy 6000 fős népcsoport sem maradhat meg sokáig ebben a paradicsomi állapotban, mert a fejlődő útviszonyok és a folyami közlekedés miatt előbb-utóbb meg fog szűnni az elszigeteltségük és ezzel egészségük is romlani fog.
Megállapították ugyanis, hogy a Tsiname törzs háromszor annyi cukrot és főzőolajat vásárol manapság, mint öt évvel ezelőtt.
A kutatók nem véletlenül aggódnak a nyugati típusú étkezés globális terjedése miatt, amely kóros elhízást, 2. típusú cukorbetegséget okoz, és emeli a szívbetegségek arányát a korábban egészséges közösségekben is – írta a Daily Mail .
Jelenleg a tsimanéknál mindezek a betegségek keveseket érintenek, továbbá egészséges vérnyomásuk a koleszterin-szintjük is.
A kaliforniai Santa Barbara egyetem kutatói a törzs 1299 felnőtt tagját kérték fel, hogy töltsenek ki egy étkezési kérdőívet, számoljanak be arról, hogy mik voltak a legfőbb táplálékaik 2010 és 2015 között.
Kiderült, hogy étrendjük magas kalória-tartalmú volt, napi 2422 és 2736 kalóriát fogyasztottak. Ennek több mint 60 %-a szénhidrát volt, napi 376-423 gramm, többségében rizs és banán. Ezenkívül főleg halat és vadhúst ettek, amelyből 119-139 gramm proteint, és 40-46 gramm zsírt vettek magukhoz. Ennek ellenére egészségesek voltak, tíz embertől kilencnek tiszták voltak az artériái. Még az idősebb tsinaméknak is olyanok voltak az erei, mint az 50 év körülieknek.
A tudósok szerint valószínűleg aktív életmódjuk egészségüknek egyik titka: egy által felnőtt tsiname naponta átlag 17 ezer lépést tesz meg, szemben egy amerikai 500 lépésével.
Kiderült az is, hogy élelmüknek mindössze 8 százalékát vásárolták piacon, a többit megtermelték, vagy vadon gyűjtötték. Kimutatták, hogy jóval magasabb a szervezetük olyan, a szív egészsége szempontjából ásványokban, mint a kálium, a magnézium és a szelénium. A rostbevitelük is legalább kétszerese egy Egyesült Államok-beli lakosénál. Ugyanakkor hiányuk van kálciumból, valamint D, E és K vitaminokból.
„Ha valaki fizikailag aktív, többet engedhet meg magának az étkezésben” – hivta fel a figyelmet Michael Gurven professzor, a kutatás egyik vezetője.
A felmérés óta eltelt időben azonban lényegesen növekedett a tsimanik olaj, zsír, cukor és sófogyasztása, különösen a nagyobb városok közelében lévő falvakban.
Azzal, hogy jobban kinyílnak a külvilágra, az a veszély fenyegeti őket, hogy előbb-utóbb feladják egészséges életmódjukat.
Tanulmányozták a korábbi hasonlóan jó egészségi mutatókkal rendelkező Moseten törzs tagjait is, akik, amióta szorosabb kapcsolatba kerültek a külvilággal, sokkal nagyobb mennyiségben fogyasztanak cukrot, olajat, és lényegesebb több élelmet vásárolnak, köztük kenyeret és húst is, mint a tsimanék. Éppen ezért növekszik náluk a cukorbetegség és szívproblémák kockázata. Ugyan a tsimanéknak aktivabb az életstílusa, mint a moseteneknek, a tendencia azonban hosszú távon rájuk is veszélyes lehet.