Puccsal vádolta az Egyesült Államokat Oroszország nagykövete az ENSZ Biztonsági Tanácsában Venezuela ügyében. Vaszilij Nyebenzja azt mondta, az Egyesült Államok és szövetségesei el akarják mozdítani a hivatalban lévő államfőt, Nicolás Madurót a hatalomból. A diplomata azt hangoztatta, hogy a BT-nek nincs joga megvitatni a venezuelai helyzetet, az belügy, nem veszélyezteti a nemzetközi békét és biztonságot.
Válaszában Mike Pompeo amerikai külügyminiszter rámutatott: elnökként Nicolás Maduro elnyomta a venezuelai népet, éhezésre és arra kárhoztatta, hogy tömegével hagyják el az országot, ami destabilizálja a térséget. A Maduro-kormányzatot törvénytelen maffiaállamnak nevezte, és a Venezuelában tapasztalható mélyszegénységre és a szolgáltatások, köztük a kórházi ellátás összeomlására utalva hozzáfűzte, a szocialista kísérlet a gazdaság összeomlásához vezetett.
Mint mondta, a magát ideiglenes venezuelai államfővé nyilvánító Juan Guaidó parlamenti elnök választásokat ígért az országban, a BT pedig nem halogathatja tovább a vitát Venezueláról. Eljött az idő, hogy válasszanak az országok, kinek a pártján állnak Venezuelában - jelentette ki, egyúttal arra sürgetett minden államot, hogy ismerjék el Juan Guaidót.
Vagy a szabadság erőivel vannak, vagy egy sorban Maduróval és a poklával
- tette hozzá. Mike Pompeo egyúttal visszautasította Nicolás Maduro követelését, hogy az amerikai diplomaták hagyják el Venezuelát. Hozzátette: elvárja, hogy biztonságban folytathassák munkájukat az országban.
Ne tegyék próbára az Egyesült Államok eltökéltségét állampolgáraik megvédésében
- üzente.
Az ülés előtti szavazáson Oroszország próbálta megakadályozni a tanácskozást, de az Egyesült Államoknak végül meglett a minimálisan szükséges kilenc szavazat a 15 tagú testületben, amelynek öt állandó, vétójoggal rendelkező tagjából Oroszország mellett Kína is jelezte, hogy Nicolás Maduro pártján áll. Emiatt nem várható, hogy bármilyen döntés vagy hivatalos állásfoglalás születik Venezuela ügyében.
Venezuelában évek óta tart a súlyos politikai és gazdasági válság, a Maduro januári újbóli beiktatása utáni tiltakozási hullám szerdán érte el csúcspontját, amikor a 35 éves Juan Guaidó ideiglenes államfőnek nyilvánította magát. Az ellenzéki politikust az Egyesült Államokkal az élen több térségbeli ország azonnal elismerte átmeneti államfőként, szombaton Franciaország, Németország, Spanyolország és Nagy-Britannia is közölte, hogy így cselekszik, ha Nicolás Maduro nyolc napon belül nem ír ki választásokat. (mti)
Kiemelt kép: Mike Pompeo az ENSZ BT venezuelai helyzettel foglalkozó rendkívüli ülésén MTI/EPA/Jason Szenes