A koronavírus második hullámában mind több egészségügyi dolgozó fertőződik meg, például a győri kórházban egyetlen napon hat orvos és legalább tíz egészségügyi szakdolgozó került karanténba, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke, Dr. Soós Adrianna szerint országosan több száz egészségügyi dolgozó van karanténban, vagy beteg. Ha így járnak a frontvonalban harcolók, az anyagilag is megviseli őket. Ennek az az oka, hogy alapból csak maximum 60 százalékos táppénzt kapnak, s bár elvileg elérhető nekik a 100 százalékos táppénz is, megszerzése hosszadalmas eljárást igényel.
40 százalékos jövedelemkiesés a segítőknél
Úgy is mondhatjuk, hogy a gyógyítók munkájának "jutalma"40 százalékos mínusz, amit nehezen élnek meg az amúgy is alacsony keresetű dolgozók. Elkeseredett olvasónk mutatta be, hogyan zajlanak a hétköznapok, milyen húzós anyagi következményekkel jár számukra a koronavírus közelében élni. Ha kontaktkutatás során kiderül, hogy érintkeztek koronavírusos beteggel, karantén vár rájuk, és mindössze 60 százalékos táppénzt kapnak ebben az időszakban. Jó esetben 10-12 nap alatt megvan a két negatív teszt, viszont ha az első pozitív volt, akkor a két negatív tesztig marad a karantén, és a táppénz. Amikor pedig a kiszolgáltatott egészségügyis visszamegy dolgozni, kezdődik minden elölről: ha kontaktkutatásnál képbe kerül, vagy felmerül a fertőzés veszélye, ismét jön a táppénz, vagyis a 40 százalékkal karcsúbb jövedelem.
Dr. Soós Adrianna felháborítónak tartja, hogy miközben évek óta túlterheléssel dolgoznak az emberek, és nagy a kitettségük, még keresetveszteség is éri őket.
Elvileg járhat 100 százalékos táppénz is
A jogszabály szerint 100 százalékos táppénz akkor járhat, ha foglalkozási megbetegedésről van szó. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) március 14-i közleményében is ezt írta, valamint hogy akkor lehet foglalkozási megbetegedésről beszélni, ha a fertőzés a beteg munkavégzése, foglalkozása gyakorlása során alakult ki. A jó hír az, hogy az NNK szerint a koronavírussal fertőzött személyekkel foglalkozó egészségügyi dolgozók - orvosok, ápolók, mentősök, stb. - esetében életszerűen elképzelhető a foglalkozási megbetegedés.
A rossz pedig az, hogy ha nincs megbetegedés, csak karantén, akkor értelemszerűen nem lehet foglalkozási megbetegedésről sem szó. Ha pedig van megbetegedés, akkor is csak egy alapos hatósági kivizsgálás után derülhet ki, foglalkozási-e a megbetegedés. Viszont amennyiben az egészségbiztosítási szerv megerősíti, hogy a megbetegedés foglalkozási, akkor már mindegy, hogy az orvos milyen kezelést rendelt el, vagy hogy a beteg kórházban vagy az otthonában gyógyul-e, megkapja a "2"-es kódot. Azaz jogosult lesz a 100 százalékos táppénzre.
Olvasónk azonban azt tapasztalta, hogy a kórházak megbetegedés esetén sem szívesen indítják el az eljárásokat, inkább lerázzák a dolgozókat azzal, hogy máshol, például vásárlás közben is elkaphatták a vírust. A kontaktkutatás eredményét pedig - ami tisztázná, ha munkájuk során fertőződtek-e meg - nem kapják meg. A FESZ elnöke szerint sem ritka, hogy az eljárást nem indítják meg az egészségügyi intézményekben, inkább a dolgozót hibáztatják, mondván, ha jobban vigyázott volna, nem betegszik meg.
Ha valaki beteg, és mégis megindul az eljárás, akkor megvizsgálják, hogy a munkahelyén kapta-e el a koronavírust, hordott-e védőeszközt stb. Dr. Soós Adrianna úgy véli, nonszensz számon kérni a védekezést, amikor nem bizonyított, hogy egy könnyen elérhető sebészeti maszk 100 százalékos védelmet nyújtana. Hiszen a maszkban sem kizárt a fertőzés, csak kisebb az esélye. És ebédelni például nem lehet, csak levett maszkkal - ilyenkor pedig aki már fertőzött, továbbadhatja a többi dolgozónak.
Ha jár is a 100 százalékos táppénz, sokat kell rá várni
A szakszervezetek szerint a jelenlegi gyakorlat egybevág az NNK útmutatásával, kizárólag azok a dolgozók jogosultak a teljes összegű táppénzre, akik ténylegesen meg is betegedtek, és a munkavédelmi hatóság (azaz a területileg illetékes kormányhivatal munkaügyi és munkavédelmi főosztálya) az esetüket foglalkozási megbetegedésnek minősítette. Dr. Soós Adriana szerint vannak, akik már meg is kapták a 100 százalékos táppénzt, de mivel az eljárás elég hosszadalmas, sokan várnak még a végzésre. És amíg nincs meg a határozat a teljes táppénzről, addig ők is csak a 60 százalékos (kórházi kezelés esetén 50 százalékos) táppénzt kapják meg.
A szakszervezetek az egészségügyi törvényre hivatkozva a jövedelemkiesés egyszerű kompenzálását kérték Kásler Miklós minisztertől, valamint hogy gördülékenyebb, gyorsabb legyen a 100 százalékos táppénz ügyintézése. A FESZ és a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) Kásler Miklóshoz intézett leveléből az derül ki, hogy sok esetben még az első hullám alatt karanténba került egészségügyi és szociális ágazatban dolgozóknál sincs meg a végzés a teljes táppénzről.
Nem könnyű tehát betegség esetén megkapni a százszázalékos táppénzjogosultságot, sima karanténra meg csak hatvan százalékos táppénz jár, vagyis nyilvánvaló a jövedelem-kiesés. Olvasónk szerint mindkét esetben automatikusan kellene biztosítani a teljes táppénzt.
Azt hihetnénk, hogy a pedagógusok jobb helyzetbe kerülhettek, hiszen pár napja Kásler Miklós bejelentette, ők megkaphatják a teljes juttatást, munkahelyi fertőzés esetén. A gyakorlatban azonban náluk is bekavar a foglalkozási megbetegedés.
Állami kárpótlás járna a jövedelemkiesésre
A szakszervezetek arra is felhívták a miniszter figyelmét, hogy az egészségügyi törvény lehetőséget adna minden önhibáján kívül karanténba került munkavállaló és más természetes személy anyagi veszteségének megtérítésére. Dr. Soós Adrianna szerint ezzel egyben ösztönözhetnének arra, hogy senki ne menjen dolgozni, akinek a legkisebb tünete is van, valamint hogy az is maradjon otthon, aki kapcsolatba került koronavírusossal, még akkor is, ha tünetmentes.
A bökkenő az, hogy a kártalanítás benyújtására, elbírálására vonatkozó eljárásról hiába kértek, nem kaptak tájékoztatást az Emberi Erőforrások Minisztériumától a munkavállalói érdekképviseletek. Szigorúan a törvény szövegét nézve szerintünk egyébként a térítés csak fertőzött betegeknek, illetve kórokozó-hordózóknak járhat. A FESZ és a MOSZ levelében azt kérte Kásler Miklóstól, hogy ezt a térítést kaphassák meg a pedagógusok, az egészségügyi-, szociális és más területen dolgozók is, ha önhibájukon kívül fertőződtek meg, vagy ha azért kerültek karantéba, mert fertőzött személlyel szoros kontaktba kerültek. Kérték továbbá, hogy mihamarabb ismertesse a miniszter, hogyan lehet hozzájutni a térítéshez. A százszázalékos táppénznél és a térítésnél is gördülékeny, egyszerűsített eljárást javasoltak. Hangsúlyozták, a hatóságoknak ehhez minden információ rendelkezésükre áll, így a járványügyi elkülönítést elrendelő határozat, a keresőképtelenség megállapításának dokumentumai, az érintett dolgozók adatai és a kifizetésekről szóló iratok is.
Kérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumát (EMMI), van-e tervben, hogy a szakszervezetek kérését megvalósítsák, de erre nem válaszoltak. Annyit írtak csak, hogy akik feladatuk ellátása közben fertőződtek meg, azoknak járhat teljes táppénz, a megfelelő eljárás lebonyolítása után.
Koronavírus - Még több hír a témában
Makkegészséges egyetemista halt bele a koronavírus ritka szövődményébe
Kiemelt kép: MTI/Komka Péter