Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nincs bizonyíték arra, hogy hatásos lenne a súlyos állapotú koronavírus-fertőzöttek kezelésében a remdesivir, írja a The Guardian. Ez az egyik olyan készítmény, amit az október elején kórházba került Donald Trumpnak adtak, és amit már Magyarországon is gyártanak és alkalmaznak egyes betegek esetében.
A hivatalban lévő amerikai elnök még júliusban jelentette be, hogy a világ teljes készletét felvásárolta az intravénásan adható, eredetileg az ebola- és a marburg-vírusfertőzés kezelésére kifejlesztett antivirális gyógyszerből. A WHO mostani iránymutatása szerint azonban a koronavírusos betegek enélkül is jobban lesznek.
A világszervezet szolidaritási alapja véletlenszerűen osztotta ki több országban a betegeknek az egyes gyógykészítményeket, köztük a remdesivirt is. A készítménnyel 7000 fertőzöttet kezeltek, a beérkezett adatok alapján megállapították, hogy semmivel sem nőtt a túlélési esélye azoknak a súlyos állapotú covidos betegeknek, akik kapták a gyógyszert, mint akik nem.
A remdesivirrel kapcsolatban ráadásul több probléma is felmerült: rendkívül drága és intravénásan kell beadni. A British Medical Journal folyóiratban közzétett iránymutatás arra jutott, hogy
"az alacsony bizonyosság miatt a legtöbb beteg nem preferálja az intravénás remdesivir kezelést. A remdesivir bármilyen jótékony hatása - ha létezik egyáltalán - valószínűleg csekély, és továbbra is fennáll a súlyos károk okozásának lehetősége."
Az év elején még nagy reményeket fűztek a vírusellenes készítményhez. A remdesivir egyike azon kevés gyógyszereknek, amiknek az amerikai gyógyszerügyi hivatal sürgősségi engedélyt adott a Covid-19 kezelésében.
A remdesivirrel szemben hatékony lehet a covidos betegek kezelésben több más olcsóbb és kipróbáltabb gyógyszer alkalmazása. Ilyen lehet a dexametazon nevű szteroid, ami minden nyolcadik ember életét megmenti a kórházba került súlyos állapotú koronavírusos betegek közül.
Utóbbi készítményt is alkalmazták Donald Trump októberi kezelése során, annak ellenére, hogy az elnöknek hivatalosan nem voltak súlyos tünetei. Trump ezen felül a Regeneron nevű gyógyszeripari cég antitest koktélját is megkapta, ami a tudósok szerint szintén ígéretesnek tűnik, bár a széles közönség számára egyelőre nem elérhető.