Szalay-Bobrovniczky Vince a konzervatív
Die Welt
újságírójának saját kormányzati e-mail címéről írta e sorokat:
Ön egy nárcisztikus, arrogáns, a másikat lefitymáló ember, aki a szememben semmilyen becsülettel nem bír. Az ön levelei a másik megvetésének iskolapéldája.
A DK politikusa ironizált, amikor úgy vélte, Szalay-Bobrovniczky magasabb kormányzati posztot érdemelne, másrészt rákérdezett, mi köze a civil ágazati politika alakításához a német belpolitikának.
Jelezte neki, hogy az újságíró álláspontjára kíváncsi, kifejezetten kérte, arról írjon neki, ne politizálja át a megkeresést, vagy vigye azt a nyilvánosság elé.
Amikor a német újságíró ezt mégis megtette, azzal vétett a német Médiatanács sajtókódexének több pontja ellen.
Félre is vezette a nyilvánosságot, mert a közreadott levelekből eltávolította azt a részt, amiben a helyettes államtitkár jelezte, magánlevelezést folytatnak.
Gulyás Gergely szerint a Vadai Ágnes által idézett részletnek az volt az előzménye, hogy Alan Posenere
a helyettes államtitkár urat előtte lerasszistázta és számos, nyilvánvalóan hazug váddal illette - hozzáteszem nem csak őt, hanem a magyar kormányt is.
Mivel ez a magatartás nem áll messze a Demokratikus Koalíció képviselőitől, így a miniszter érthetőnek nevezi Vadai szimpátiáját a német újságíró felé. Szerinte a magyar állami vezetők szabadon beszélhetnek, levelezhetnek, egyeztethetnek bármely ország újságírójával. Nekik is joguk van a véleménynyilvánítás szabadságához, hiába korlátozná ezen jogukat a Demokratikus Koalíció - zárta válaszát.