Magyar fejlesztésű eszköz segítheti a biztonságos közlekedést és a kanyarodást - a karjelzéseket teszi sokkal láthatóbbá a Useeme karpánt, ami egy magyar kerékpáros, Nyirádi László találmánya.

Az eszköz lényege, hogy amikor biciklizés közben karjelzést adsz kanyarodáskor és sávváltás előtt, azaz kiteszed a kezed jobbra vagy balra, a karpánt felismeri ezeket a mozdulatokat, és automatikusan villogni kezd. Így fokozottabb figyelemben részesülnek a forgalomban a biciklisek, és elkerülhetők lehetnek a balesetveszélyes közlekedési helyzetek.

A LED-es, mozgásvezérelt irányjelző karkötőről négy éve számoltunk be nektek, amikor a fejlesztők közösségi támogatással szerették volna megoldani a projekt finanszírozását, és mi bemutattuk a kampányt.

2018-ra jutott finisbe a Useeme karpánt, mára kereskedelmi forgalomba került és online rendelhető. Balla Péterrel, a Useeme értékesítési és marketing-vezetőjével beszélgettünk.

- Évekkel ezelőtt zajlott a közösségi finanszírozásért indított kampány, és most jelent meg a végleges karpánt. Miért tartott ennyi ideig a fejlesztés?

- Mert azt akartuk, hogy biztosan jó legyen. A kampányt indításakor egy prototípusunk volt, amiről akkor még azt gondoltuk, hogy jó. Eladtunk előrendelésként százegynéhány párat. Azután ahogyan tüzetesebben megvizsgáltuk a prototípust, rájöttünk, hogy az még messze nem tökéletes.

Nem volt eléggé fényes, nem reagált elég gyorsan, amikor kerékpározás közben jelzésként kitette az ember a kezét, és nem volt elég kiforrott a külseje sem.

Ezért úgy döntöttünk, még egyszer nekifutunk, ami nem tetszik, azt újratervezzük, újragondoljuk, és még egyszer elkészítjük. Ez a folyamat további négy évet emésztett fel. Biztosan meg lehetett volna gyorsabban is csinálni, ha például egy nagy sportszermárka állt volna mögöttünk, és dönti bele a pénzt, de saját erőből korlátozottak voltak azok az erőforrásaink, amiket ebbe a projektbe bele tudtunk rakni. És nehéz volt megtalálni azt a nyerő csapatot, amelyik a megfelelő megbízhatósággal képes megcsinálni a karpántot. A jelenlegi, harmadik mérnökcsapatunk tudta csak úgy megoldani a karjelzés érzékelését, hogy az 100 százalékig megbízható legyen.

VIDEÓ: Így működik a Useeme karpánt élesben:

- A közönségtől most milyen visszajelzéseket kaptatok?

- Bárki, akinek odaadtuk, és kipróbálta, úgy reagált, hogy „hű, de jó”, „de jó, hogy teljesen automata”. Csodálkoztak, hogy létezik ilyen eszköz, mert ilyet ezelőtt még senki sem csinált. Néhány üzletbe is kitettük a terméket Budapesten, és volt, ahol egy hét múlva szóltak: hozzunk még, mert az összes elfogyott.

- Külföldiek is meg tudják venni?

- Igen, bár a Useeme számukra egyelőre csak webshopban rendelhető, fizikai üzletben még nincsen, éppen ezen dolgozunk. Az online, külföldi vevők közül a legtöbben Angliából rendeltek, de szállítottunk már Ausztráliába és Hawaii-ra is.

- A kerékpárosoktól jött a fejlesztés irányára vonatkozó kritika vagy kérés?

- A kerékpárosoknál alapvetően az a kérdés, hogy valaki használ-e egyáltalán karjelzéseket a kanyarodásnál, vagy sem. Aki használja, attól érdemben kritikát nem kaptunk. A bringások között akad, aki nem tartja fontosnak, azok viszont, akik közlekedtek már a városban, autók között, ahol azért nem érzi magát az ember annyira biztonságban, tudják, hogy ez az eszköz, mint minden más, amivel a saját láthatóságához hozzá tud járulni, növeli a kerékpárosok túlélési esélyeit az utakon, tehát roppant hasznos lehet.

- Mértétek órában, napban, hónapokban, hogy ti magatok mennyi időt töltöttetek teszteléssel?

- Bár összesítve nem mértük, amíg az algoritmus el nem készült, addig rengeteget. Először készítettünk egy olyan eszközt, ami szenzorok jeleit egy számtógépre küldte. Nagyon sokat karjeleztünk, kanyarodtunk, forogtunk, mentünk, és lett egy hatalmas adathalmazunk, amelyből visszafelé kezdtünk dolgozni, úgy, hogy tudnunk kellett, ebből mi a karjelzés és mi nem karjelzés. Szerintem több száz órát foglalkoztunk ezzel.

- Változtathat a Useeme karpánt az autós vagy a kerékpáros kultúrán?

- Reméljük, hogy a hatása hosszabb távú lesz.

A termék egyik nagy előnye, és ez különösen a gyermekeknél fontos, hogy egyszerűen ráneveli az embert arra, hogy adjon jelzéseket, használja a karját közlekedés közben.

Éppen emiatt javasoljuk a fiataloknak is a Useeme használatát. Az autósoknál pedig az egyedi esetek között fog megmutatkozni, egyszerűen jobban észre fogják venni azt, aki kanyarodni akar és jelez, mintha csak simán a sötétben jelezne. Illetve a koncepció a termék mögött az, hogy olyan alapjelzés legyen az autósok számára - a narancssárga villogás -, amit alapból már ismernek, amit már megszoktak.

- Mi volt a legfelemelőbb a Useeme fejlesztésében?

- Amikor elkészült az algoritmus legelső olyan változata, ami már teljesen megbízhatóan működött. Feltettük a kezünkre, és amikor felemeltem a kezem a kormányról, működött, amikor visszatettem, abbahagyta a villogást. Akkor éreztük, hogy na, ebből működő termék lesz! Igazából minden alkalom, amikor valaki felveszi, és elmosolyodik, hogy működik, nekünk nagyon jó visszajelzés.

- Mennyi idő telt el, amíg az ötletből a ma látható, működő termék lett?

- A sógorom, Nyirádi László a feltalálója, ő 2010-ben kezdett játszadozni az ötlettel, majd 2012 körül komolyabban ráfeküdt, hogy elkészítse a prototípust, amelyre a közösségi finanszírozási kampányunk épült 2014-ben. Azután új lendületet vettünk, újraterveztünk, és a csiszolgatással, teszteléssel telt az utolsó két és fél év, tovább javítottuk azt, ami szerintünk még nem működött tökéletesen.

- Milyen vízióitok vannak, hová futhat ki ez a projekt?

- A hosszú távú cél az, hogy minden bringás kezén ott legyen. Most viszont az a cél, hogy megismertessük a szélesebb közönséggel. Előnye az újdonság ereje, hogy bár hasonló célú eszköz létezett, pont ugyanilyen termék nincsen még egy. A hátránya pedig az, hogy senki nem úgy megy be a kerékpárüzletbe, hogy „én most szeretnék egy olyan irányjelző karpántot, ami automatikusan villog, amikor kiteszem a kezem”, hanem először be kell mutatni az embereknek, hogy tudják: létezik.

A középtávú víziónk az, hogy egész Európában elterjedjen és ott legyen a kerékpárboltokban.

Erre úgy tudnak rászokni a biciklisek, és úgy fogják megszeretni, ha kipróbálhatják, és látják, hogyan működik. A magyar üzletekbe is be kellett menni, meg kellett mutatni. Aki a beszerzésért felel, csak akkor fog bízni benne, ha a kezébe fogta, és látta a terméket működni.

Lépésről lépésre szeretnénk ott lenni országonként legalább egy bringabolt-hálózatban, a hosszú távú cél pedig az, hogy a gyártásban követni tudjuk a remélhetőleg egyre növekvő keresletet.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!