Talán sci-finek tűnik, hogy egyszer egy liftbe beszállva a legfelsőbb emelet gombján azt a feliratot lássuk, hogy "űr", pedig már több éve aktívan dolgoznak űrliften. Japán kutatók a következő hónapban kezdik el tesztelni a Föld és az űr közt közlekedő felvonó miniatűr, 6x3x3 centiméteres mását, első lépésben azt fogják vizsgálni, miként mozog a kabin felvonókábelen.
Ebben két, kamerákkal felszerelt műhold lesz a segítségükre, amik a Kagoshima Tanegashima Űrközpontban, valamint a Nemzetközi Űrállomásnál (ISS) helyeznek el, ezek közé feszítenek ki egy tízméteres kábelt. A kísérlet célja, hogy a kutatók meggyőződjenek arról, hogy a minikabin képes rajta az űrben ide-oda közlekedni.
A Nemzetközi Űrállomásra szállítana az űrlift - Fotó: AFP/ NASAA Shizuoka Egyetem az űrliftet egy olcsóbb közlekedési eszközként képzeli el a rakétáknál, aminemcsak az asztronautákat, de az ellátmányokat is eljuttathatná az űrállomásokra. Ebben az űripari fejlesztésekkel foglalkozó Obayashi Corporation a partnerük tanácsadóként, akik már 2012-ben kidolgozták a csaknem 96 ezer kilométer hosszú, szénnanocsövekből készült kötél koncepcióját, ami az acélnál hússzor erősebb, a kabin pedig 200 kilométer/óra sebességgel közlekedne. Persze erre még sokat kell várnunk, az Obayashi szerint 2050-re valósulhat meg az űrlift, ha minden jól megy.
Az ötlet azért nem teljesen új, először Konsztantyin Ciolkovszkij orosz tudósnak jutott eszébe még 1895-ben, majd Arthur C. Clarke sci-fi író is emlegette a találmányt.
(Kiemelt illusztráció: ThinkStock)
Dömös Zsuzsanna korábbi cikkei
- Erről a böngészős cukiságról biztos nem tudott
- Teljesen átalakult a legjobb böngésző
- Egyre népszerűbbek az ilyen mobilok