Ukrajna egy hét vörös zónás besorolás után ismét zöld zónába tette Magyarországot - derült ki hétfőn az ukrán egészségügyi minisztérium hivatalos honlapján közzétett táblázatból, miután az ukrán egészségügyi minisztérium frissítette a koronavírus-fertőzések tekintetében kockázatosnak minősített országok listáját.
A zöld besorolás azt jelenti, hogy a Magyarországból Ukrajnába érkezőknek nem kell sem karanténba, sem önelszigetelésbe vonulniuk, vagy tesztekkel igazolniuk a fertőzés hiányát. Zöld zónába sorolta át Ukrajna más országok mellett még Csehországot, Horvátországot, Ausztriát, Szlovéniát, Szlovákiát, a vele szomszédos országok közül viszont például Lengyelország, Románia és Oroszország a vörös zónában maradt.
Az ukrán kormányzat augusztus 1-jétől változtatott a külföldi országok vörös, illetve zöld besorolásán, ami miatt többek mellett Magyarországot a zöldből a vörös zónába sorolta át. Zöld zónába ezentúl azokat az országokat sorolják, amelyekben az elmúlt két hét alatt nem haladta meg az adott országban a 30 százalékot a betegek számának növekedése, illetve a százezer lakosra eső betegek száma az ukrajnaiét. Az adatokat hetente vizsgálják felül.
Koronavírus - Még több hír a témában
Kásler: Veszítettünk a fegyelmezettségünkből
- Több mint 100 milliárd forintos bukta a ruhaboltoknak az első félév
- Romániában közel ötszáz válságos állapotú fertőzöttet ápolnak intenzíven
A múlt héten az ukrán egészségügyi tárca által közzétett adatok szerint azért került Magyarország a vörös zónába, mert a növekedés 108,5 százalékos volt az elmúlt két hét alatt, noha Magyarországon százezer lakosra csak 2,26 beteg jutott, ami sokkal jobb volt az ukrajnai adatnál, amely akkor 33,02 volt.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöksége a múlt héten jelezte, hogy szakmailag megalapozatlannak és átgondolatlannak tartja a vörös besorolást, hozzátéve, hogy Magyarországon mind az Egészségügyi Világszervezet, mind más tekintélyes szakmai szervezetek szerint is jóval kedvezőbbek a járványügyi statisztikák, mint Ukrajnában. "Ez a döntés sok százezer ukrán állampolgárt érint hátrányosan, ellehetetleníti a határ menti kapcsolatokat és jelentős gazdasági veszteségeket okoz az országnak" - emelték ki akkor az MTI-nek küldött közleményükben.
A KMKSZ elnöksége nyomatékosan kérte az ukrán hatóságokat, hogy mihamarabb vizsgálják felül ezt a döntést, és a járványügyi helyzet becslésénél olyan nemzetközileg is elfogadott tényezőket vegyenek figyelembe, amelyek alkalmasak a fertőzésveszély reális megbecsülésére.
Kiemelt kép: MTI/Balázs Attila