Több ezer zenei szakembert és muzsikust várnak a szervezők a Womex világzenei expóra, amelyet október 21. és 25. között immár másodszor rendeznek a magyar fővárosban. A világzene legrangosabb nemzetközi eseményét 26. alkalommal szervezik meg, ha a koronavírus-járvány is úgy akarja, de a szervezők bíznak benne, hogy a Womex20-at meg tudják tartani.
A Womexre várhatóan több mint 2500 külföldi résztvevő érkezik: művészek, szakmai kiállítók és újságírók, valamint kulturális intézmények képviselői. A hazai szervező, a Hangvető stratégiai partnerével, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivállal a 2015-ös budapesti Womex-kiadáson is sikerrel együttműködő helyszínekre, a Müpába, a Bálnába és az A38 hajóra szervezi a fesztivált.
Tisztában vagyunk azzal, hogy az idei kiadás más lesz, mint az eddigiek, mivel sok nemzet még mindig küzd a világjárvánnyal. Ennek megfelelően fogunk változtatásokkal, korlátozásokkal és új ötletekkel élni, hogy a lehető legbiztonságosabb és legélvezhetőbb Womexet rendezhessük meg
- nyilatkozta Weyer Balázs, a Hangvető programigazgatója. Mint fogalmazott, a Womex segíthet fellendíteni a zeneipart és ablakot nyithat a régió felé:
célunk, hogy hozzájáruljunk a vírus által súlyosan érintett globális zenei gazdaság újjáéledéséhez azzal, hogy összehozzuk a szakembereket és megkönnyítjük az üzleti kapcsolatok létrejöttét. Szeretnénk, ha sok magyar kulturális szakember és minél több magyar és kelet-európai művész találkozna a színpadon, a kiállításon és a konferencián.
A Womex a globális zenei élet legnagyobb rendezvénye: egyszerre vásár, világzenei fesztivál, konferencia, zenei dokumentumfilmek szemléje és díjkiosztó ünnepség, ahol a karantén után végre találkozhatnak egymással a zeneipar fontos emberei, alkalom nyílik a zene ünneplésére, új tehetségek felfedezésére, üzletkötésre, koncertek és fesztiválok programjának lekötésére, tanulásra és kultúrdiplomáciai eseményekre.
A fesztiválon fellépők névsoráról egy héttagú zsűri, az úgynevezett "hét szamuráj" dönt. Idén több mint 1600 pályázat érkezett, a Hangvető pedig arra törekszik, hogy minél több felületet kínáljon a regionális zenekarok megjelenésére. Ennek a tervek szerint - a 2015-ös kiadás mintájára - külön regionális színpadot szentelnek, emellett a szellemi kulturális örökség UNESCO-listáján jegyzett zenei hagyományok, alkotások is előtérbe kerülnek.