Magyarország továbbra is az élmezőnyben van az uniós források szabálytalan felhasználását illetően - írja az Euronews az Európai Csalás Ellenes Hivatal (OLAF) éves jelentése alapján. Kiemelkedően rossz a helyzet az EU közös költségvetésébe befizetendő saját források, a beszedett vám- és áfabevételek terén.


A 2017 és 2021 közötti időszakban az OLAF vizsgálatai alapján 18 esetben kérte a magyar hatóságokat eljárás lefolytatására. 12 ügyben a magyar hatóságok nem léptek semmit, a hat vizsgálatból kettőt ejtettek, négy jutott el a vádemelésig. Tavaly az OLAF kilenc olyan magyar ügyet zárt le, amikor uniós pénzekkel csaltak, öt esetben ajánlást is megfogalmaztak az ügyészségnek.

Az unió közös költségvetésébe befizetendő áfa- és vámbevételek elkerüléséről az OLAF azt írta, hogy

sok cég a valóságosnál jóval kisebb importot jelent le a hatóságok felé, így sok pénztől elesik a közös költségvetés.

Magyarország esetében 10 eset alapján 21,59 százalékos büntetés javasolt kiszabni az OLAF. A szlovák adat 42,79 százalék, ami arra utal, hogy a két ország között változatlanul virágzik a termékek színlelt utaztatása, a határon átnyúló áfacsalás. Ebben a kimutatásban az uniós átlag 1,4 százalék.

Jóval átlag fölötti a magyar adat a kohéziós és a mezőgazdasági támogatások visszaéléseinél. Négy év alatt 26 vizsgálat zárult le olyan eredménnyel, amikor pénzügyi szankciókat javasoltak az Európai Bizottságnak. Ennek értéke a teljes forrásösszeg 0,69 százaléka. Ennél csak Olaszországban (0,96%) és Bulgáriában (0,93%) jeleztek magasabb értéket. Az EU-s átlag 0,25 százalék.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le! Az Európai Unió legfontosabb politikai eseményeiről hetente értesülhetsz hírlevelünkből.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kedves Olvasónk!

Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat! Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!