Akkor a rendőrség engedélye nélkül lőtt ki több, Budán kószáló vaddisznót. A nemrég történt esetben nem egyértelmű, kinek a kérésére, kinek az engedélye alapján lőtték ki a vadat.


Bonyolult és nehezen követhető az a jogszabály-rendszer, ami a fővárosban felbukkanó vadon élő állatok kezeléséről szól. A 24.hu annak járt utána, milyen módon zajlanak az eljárások, kinek a jóváhagyása szükséges az állatok kilövéséhez, de csak egymásnak ellentmondó válaszokat kaptak.

A lap emlékeztet rá, hogy 2022 júniusában a Szilágyi Erzsébet fasor és a Szent János Kórház között lőttek ki egy vaddisznócsaládot. Ezután viszont az esetről értesítést nem kapó hegyvidéki önkormányzat is feljelentést tett, mert álláspontja szerint a lövések veszélyeztették „a környéken tartózkodó, illetve közlekedő személyek, közöttük gyermekek életét és testi épségét, valamint a vagyonbiztonságot is”.

De az elmúlt hét hónapban még csak ki sem hallgattak senkit az ügyben.

A 24.hu viszont megtudta, hogy ennek ellenére ugyanazt a vadászt, L. Pált hívták intézkedni januárban a Margitszigeten feltűnt vaddisznó miatt is.

A kárt okozó vadak elejtését rögzítő kormányrendelet szerint lakott területen a rendőrség engedélye szükséges az állatok lelövéséhez. Az engedély kiadásáról haladéktalanul tájékoztatni kell az érintett helyi önkormányzatot (miként a területileg illetékes vadászatra jogosult szervezetet is). Mivel a Margitsziget a Fővárosi Önkormányzathoz tartozik, a 24.hu először őket kérdezte meg a januári esettel kapcsolatban, ők viszont azt válaszolták, hogy nem kaptak kérelmet, de ez nem is az ő hatáskörük, hanem a rendőrségé, akik viszont a XIII. kerületre vonatkoztak válaszukban.

"A Budapesti Rendőr-főkapitányság Budapest Főváros XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal kérelmére 2022. február 28-án kelt határozatában engedélyezte az illetékességi területen a kárt okozó vadak kilövését" - írta a BRFK, mire a 24.hu írt a XIII. kerületnek, de szerintük ez a határozat nincs összefüggésben a Margitszigeten történt esettel, mivel az nem a kerülethez, hanem a fővároshoz tartozik. A BRFK az újbóli megkeresésre is csak a korábbi válaszát ismételte meg, az agrárminisztérium viszont megerősítette, hogy a kormányhivatalnak nincs illetékessége a lakott területen megjelenő vadakkal kapcsolatos intézkedésre.

L. Pál családjáé az a cég, amely szerződésben áll a II. kerületi önkormányzattal, őket hívják, ha szakszerűen el kell távolítani egy emberi életet veszélyeztető vagy kárt okozó vadon élő állatot. A cégnek a XIII. kerülettel is szerződése van, így érthető, miért az ő segítségüket kérték a margitszigeti esettel kapcsolatban.

L. Pál a lapnak elmondta, hogy csak a kilövés jöhetett szóba, mivel az afrikai sertéspestis terjedése miatt az utóbbi két évben radikálisan csökkenteni kellett a vaddisznóállományt.

- foglalta össze a 24.hu az eset kérdéseit.

Az Agrárminisztérium is azt írta a lapnak, hogy napirenden van a jogszabály felülvizsgálata, ami már csak azért is aktuális, mert az urbanizációval együtt egyre több vadon élő állat alkalmazkodott a városi élethez, így egyre több ilyen esetre kell számítani.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!