Az elmúlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök Szerbiába látogatott, ahol hagyományosan nagy lelkesedéssel várják. Tömegek mozdulnak meg ilyenkor, s most is több tízezres demonstráló sokaság köszöntötte a Kreml urát. Akit aztán az állami ünnepségen harangok zúgása és díszlövések fogadtak. A BBC szerint hétezer rendőr vigyázott az orosz elnök biztonságára Belgrádban.
Valójában két relatíve elszigetelt ország vezetői találkoztak egymással: Oroszországot nemzetközi szankciók sújtják, a szerbek pedig az EU-csatlakozás előszobájában ácsingóznak, de - a többi között - a megoldatlan koszovói helyzet akadályozza a belépésüket az Európai Unióba.
Nem véletlen, hogy a két ország politikusai szomjazzák az elismerést, a nép szeretetét - mind Aleksandar Vucic szerb elnök, mind Putyin növekvő tiltakozással kénytelen otthonában szembenézni az utóbbi időben. Vucic persze nyilvánvalóan jobban rá van szorulva az oroszok segítségére, mint Putyin a szerbekére, és ez a belgrádi látogatáson is meglátszott. Koszovó ügyében például Oroszország az egyik legfőbb támogatója a szerb álláspontnak, amely nem ismeri el a többségében albánok lakta terület függetlenségét.
Vucic és Putyin egy kutyát simogatnak az orosz elnök belgrádi látogatásakorFotó: Mikhail Klimentyev / Sputnik / AFP
A szerbek oroszok iránti elkötelezettségét mi sem igazolja jobban, hogy a vendéglátó ország külügyminisztere Putyinnak énekelt egy díszebéden. Bár a szerbek rászerveztek Putyin látogatására, és buszokkal szállították az embereket vidékről a fővárosba, hogy az orosz elnököt éljenezzék, azért alighanem a külügyminiszter szereplése még a belgrádi kormánypropagandának sem volt ínyére. Nem meglepő tehát, hogy az oroszok hozták nyilvánosságra Dacic "fellépését": a szerb külügyminiszterről a TASZSZ orosz hírügynökség tett közzé egy videót, amint a Kalinka című orosz népies műdalt adja elő. A videó a B92 rádió honlapján is megtalálható.
Ami a rászervezést illeti, a Vice.com szerb kiadása közölt látványos fotókat arról, amint a vidékről a fővárosba érkezett buszok hosszú tömött sorokban állnak az egyik belgrádi főutca két oldalán. S miközben Vucic ellen a belgrádiak hetek óta tüntetnek, az elnök vidékről hozatott Putyin-barát demonstrálókat a fővárosba.
A szerbek a hazai nyilvánosság előtt is kissé túltolták a Putyin-látogatás népszerűsítését. A bulvárlapok például megírták, hogy Szerbiában a Putyin-látogatás idején kevesebb baleset történt, és egyébként is kevesebbszer hívták a sürgősségi ügyeletet, mint az szokásos. Ezt a (kormány)propaganda azzal magyarázta, hogy még a betegeskedő szerbek is "jobban érezték magukat", a tévében meglátván Putyin elnököt.
Fotó: Vladimir Zivojinovic / AFPTermészetesen ez a hír már önmagában is nevetséges, de egy szerb internetes szájt, a Raskrikavanje.rs utánament a megbízhatatlan bulvárhíreknek. Az ügyeleteken elmondták az újságírónak, hogy valóban némileg kevesebb hívás érkezett Putyin látogatása napján - az előző naphoz képest. Ám ez egyáltalán nem szokatlan jelenség: a telefonálók száma napról napra változik, és az eltérés nem jelentős, azaz véletlenszerű jelenségről van szó. Amikor pedig orvosokat hívtak az újságírók, hogy rákérdezzenek: összefügghetett-e tényleg a Putyin-látogatással a szerbek (átmeneti) egészségiállapot-javulása, az orvosok nemhogy válaszolni nem akartak, hanem el sem hitték, hogy ezt komolyan kérdezik tőlük.
Komoly dolgok is történtek azért Belgrádban a Putyin-látogatáskor: 21 egyezményt kötött egymással Szerbia és Oroszország a kétoldalú találkozókon.
Kiemeltkép: Mihail Klimentyev / EPA / MTI