Mitch McConnell, az amerikai szenátus republikánus többségének vezetője határozottan óva intette Donald Trump elnököt attól, hogy felgyorsítsa az Afganisztánban és Irakban szolgáló amerikai katonák kivonását, amely szerinte tápot adna a szélsőségesek propagandájának.


Az Egyesült Államok elhamarkodott távozásának következménye még annál is súlyosabb lehet, mint az Obama-féle 2011-es iraki kivonulásé, amely az Iszlám Állam felemelkedéséhez vezetett

- jelentette ki hétfőn a szenátusban Mitch McConnell, aki az elnök politikai szövetségesének számít.

Az Egyesült Államok ezzel szerinte "magára hagyná" szövetségeseit, és átadná a terepet a táliboknak Afganisztánban, lehetővé téve az Iszlám Állam és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat újbóli megerősödését - idézi az MTI.

A CNN és a New York Times hétfői beszámolói szerint a védelmi minisztérium utasítást kapott, hogy készítse elő 2000 katona Afganisztánból és 500 katona Irakból való kivonását, amit végrehajtanának még mielőtt január 20-án lejár Donald Trump elnöki mandátuma. A lépéssel mindkét országban mintegy 2500 amerikai katona maradna.

A Pentagon nem erősítette meg ezeket a információkat, de hozzátette, hogy a vonatkozó lépéseket az elnöki még ezen a héten bejelentheti.

November eleji menesztése előtt Mark Esper volt védelmi miniszter ragaszkodott ahhoz, hogy legalább 4500 amerikai katona Afganisztánban maradjon, amíg a kabuli kormány megdöntésére törekvő tálib lázadók nem teljesítik harci tevékenységük jelentős csökkentésére tett ígéretüket.

Az afgán kormány és a tálibok béketárgyalásai jelenleg zajlanak Washington és a lázadók megállapodása alapján, amelyben a lázadók az amerikai csapatok 2021 közepéig való kivonását szabták feltételül.

"Egy felgyorsított kivonulás azonban csak a rosszakaróinknak szerezne örömet" - figyelmeztetett McConnell, aki szerint ez "nagy propaganda sikert jelentene a jelenleg meggyengült és szétzilált al-Kaidának".

A látványt, ahogy az amerikai katonák hátrahagyják létesítményeiket és berendezéseiket (…) az amerikai megaláztatás és vereség szimbólumaként, valamint az iszlamista szélsőségesek győzelmeként fogják sugározni világszerte

- hangsúlyozta az amerikai szenátus republikánus többségének vezetője.

Kiemelt kép: Az Irán támogatását élvező Katáib Hezbollah síita milícia tagjai egy megtaposott, amerikai transzparenst égetnek az Egyesült Államok iraki nagykövetségénél 2020. január 1-jén. A tüntetések előző nap kezdődtek tiltakozásul az amerikai erők iraki légicsapásai ellen. Az Egyesült Államok december 29-én hajtott végre légicsapásokat Irakban és Szíriában a Katáib Hezbollah síita milícia öt létesítménye ellen, az akcióban 25 milicista meghalt. Fotó: MTI/EPA/Murtadzsa Latif


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!