A brit szurkoló vélhetően nem volt tisztában jelmezének történelmi hátterével.
Katarban az egyik stadion előtti készült az a felvétel, amin a biztonságiak megakadályozzák, hogy az egyik keresztes lovag jelmezbe öltözött angliai szurkoló bejusson a mérkőzésre. A férfinek távoznia kellett a helyszínről.
Felmerül a kérdés, mégis miért kifogásolhatták a szurkoló jelmezét a világbajnokságon. Ehhez viszont fel kell idézni a történelmet.
A keresztes hadjáratok a római katolikus egyház által szentesített hadjáratok voltak a 11. századtól kezdődően. Fő céljuk kezdetben a Szentföld megszerzése volt.
A harcok során több ezer ember meghalt és a helyi lakosságot lemészárolták, falvakat fosztottak ki vagy romboltak le. Ez nagyban megmagyarázza, miért volt érzéketlen keresztes jelmezben megjelenni Katarba.
Qatari authorities have started banning England fans from wearing crusader costumes in stadiums.
— Robert Carter (@Bob_cart124) November 23, 2022
The attire, complete with swords and crosses, are offensive due to crusader history of rape, slaughter and occupation of Arab lands.#Qatar #Eng #FIFAWorldCup pic.twitter.com/BoL6dnZEjz
Nem hasonlítható ahhoz az esethez, mint amikor megtagadják valakinek a stadionba való belépéstét, mert szivárványos inget viselt. A szivárványos zászló viselése ugyanis a katari rezsimtől szenvedő LMBTQ+ közösség támogatásának demonstrációja.
A katari világbajnokság szervezői az esettel kapcsolatban azt mondták a LADbible-nek, hogy a szurkolók nem vihettek be fegyvereket és testvédő eszközöket a stadionokba, míg a FIFA magatartási kódexe szerint a rendezvényszervezők „abszolút mérlegelési jogkörébe tartozik”, hogy a szurkolókat beengedik-e vagy sem.
A magatartási kódex azt is kimondta, hogy bármiféle „politikai, sértő és/vagy diszkriminatív jellegű” megnyilvánulás indokolttá teheti a belépés megtagadását.