Néhány nap alatt több tonna hal sodródott partra egy sós vízű délkelet-spanyolországi lagúnánál - írja a BBC. A helyi kormányzat szerint a Mar Menor-i tömeges pusztulás hátterében a szélsőségesen meleg időjárás állhat, a szakértők viszont úgy gondolják, hogy a közeli mezőgazdasági területekről kiszivárgó szennyezés okozza a jelenséget. Az ügyben nyomozás indult, a helyiek tüntetéseket szerveztek.
Sajtóértesülések szerint a Mar Menort katasztrófa sújtotta övezetté nyilváníthatják.
A Spanyolország délkeleti partvidékén fekvő lagúna élővilága egykor igen gazdag volt, és rengeteg turistát vonzott. Az elmúlt években ugyanakkor a víz minősége sokat romlott, ami az ökoszisztéma hanyatlásához vezetett. A Mar Menorban 2016-ban és 2019-ben is tömegesen pusztultak a halak.
A WWF Spanyolország szerint a közeli farmokon használt műtrágya idézte elő a mostani eseményt. A lagúnába kerülő szennyezés miatt nőtt az algág mennyisége, ami az oxigénszint csökkenéséhez vezetett. A vízminőség romlása nemcsak a természetet fenyegeti, hanem a fürdőzést is kellemetlenné teszi.
A környezeti katasztrófa komoly feszültséget eredményezett a baloldali központi és a konzervatív regionális kormányzat között. Mindkét fél egymást vádolja tétlenséggel.