Nagyjából minden hatodik, hetedik ellátott beteg ukrán-magyar kettős állampolgár lehet, egy részük ráadásul egy szót sem tud magyarul - adta hírül a Népszava.

Az igazgató ugyanis nem közölt információt, az arányszámot a dolgozók árulták el, illetve a parkolóban várakozó, ukrán rendszámú autók népes tömege is árulkodó jelül szolgál.

Mind kiderült, az Ukrajnából érkező kettős állampolgárokat tolmácsok segítik a kommunikációban, mivel a legnagyobb részük egy szót sem tud magyarul.

A főként jómódú, "protekciós" ukrán páciensek aztán soron kívül bemehetnek a helyiek előtt, mivel terepjáróikon és öltözetükön kívül a jattra is több pénzt költenek.

A lap megszólaltatott egy ukrajnai magyar nőt is, aki több alkalommal vállalt tolmácskodást a kórházban és a riport ideje alatt is épp két "Ungváron túlról" érkező nőt kísér:

"A határ túloldalról majdnem minden nő idejár szülni, még akár a járulékot se kell fizetniük, mert ez sürgősségi ellátásnak számít. Az itteni orvosok meg szeretik az ukrán nőket, mert sokkal több borravalót adnak, mint a szabolcsi cigány asszonyok"

– magyarázta az Ungváron és Nyíregyházán is lakással rendelkező asszony.

Ugyanakkor a várandósságon kívüli "esetekre" is megvan a bevált megoldás.

A magyar jogszabályok szerint a nyugdíjasok – akár magyar, akár kettős állampolgárról van szó – biztosítottnak számítanak, így a legtöbb egészségügyi szolgáltatás ingyenesen jár nekik.

Aki nem biztosított, az pedig megválthatja jogosultságát az egészségügyi szolgáltatásra: a járulék összege 2019-ben havi 7500 forint, ennyit kell befizetni az államkasszába, hogy azt követően már ingyenesen vehessék igénybe az orvosi ellátást.

Amikor a ripoter a nőt arról kérezdte, hogy nem érzi-e igazságtalannak a helyzetet, a hölgy újféle perspektívából szemlélte az igazságot.

"Tudja, nekem ez az egész nem tetszik. Az én felmenőim egy része magyar, de én nem kértem magyar állampolgárságot, ukrán maradtam, miközben jó néhány évet itt is dolgoztam, s fizettem a járulékokat. Én nem akarom meglopni azt az országot, ami nekem munkát adott, ahol a gyerekeim születtek."

"Ha Orbán Viktor ezen változtatni akarna, akkor tudna. Csak időnként meg kéne nézni a kettős állampolgárok útlevelét, hány pecsét van beleütve, milyen gyakran jönnek-mennek a határ két oldalán. Mert tudja, mit csinálnak? Amikor megkapják a nyugdíjat, valamelyik rokon vagy megbízható barát összeszedi a bankkártyákat, meg a kódokat, átjön Záhonyig, és az első automatánál felveszi a pénzt, amit még ott átvált euróra vagy dollárra. Ukrajnában már csak ez ér valamit, nem a helyi valuta. A magyar nyugdíj odaát luxus életmódot biztosít, minek jönnének át ide élni, a drágaságba? Kisvárdára meg az jön, akinek orvosra is szüksége van, vagy vásárolni akar."