Ennyi ember kiesése már hatalmas gondokat okozhat. A jelek szerint a nyugdíjas tanárok visszahívásával orvosolná a problémát a kormányzat.


A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) biztosan tudja, hogy már több mint kétezren beadták a felmondásukat az utóbbi hónapokban a státusztörvény miatt — mondta el Gosztonyi Gábor, a szervezet alelnöke a Népszavának.

Az aHang platform online felmérésében több mint ötezer pedagógus jelezte, hogy elhagyják a pályát a törvény bevezetése esetén, és a PSZ-nek is háromezer feletti pedagógus jelezte ebbéli szándékát.

A lap megkérdezte a Belügyminisztériumot is, hogy az új pedagógus jogállási törvény (azaz a státusztörvény) parlamenti benyújtása, vagyis június eleje óta mennyi pedagógus adta be felmondását és szüntette meg a közalkalmazotti jogviszonyát, de ők csak annyit válaszoltak: „A Belügyminisztériumnak (BM) a pedagógusok korábbi évektől eltérő munkaerőpiaci mozgásáról nincs ismerete”.

Gosztonyi Gábor szerint sokan az utolsó pillanatig, szeptemberig várnak a felmondással, hogy „hogy kaphassanak valamennyi végkielégítést”. Szerinte még nagyobb problémát jelenthetnek azok, akik év közben hagyják ott a pályát, mert őket még nehezebb pótolni. Erre azért kerülhet sor, mert a BM tájékoztatása szerint a munkáltatók tájékoztatni fogják a januárban esedékes jogviszonyváltásról a pedagógusokat, akik idén szeptember végéig nyilatkozhatnak, hogy ezt elfogadják-e.

A KSH adatai szerint a 2022/2023-as tanévben is nőtt a 60 éves vagy idősebb pedagógusok aránya. Csak az általános iskolákban 10 039 főállású, 60 éven felüli pedagógus dolgozott, ami 1209 fővel több, mint a 2021/2022-es tanévben. Az általános iskolákban idén már több mint kétszer annyi volt a 60 év feletti, mint a 30 év alatti tanár.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!