Több balkáni ország, így Szerbia, Moldova és Montenegró, valamint Ukrajna és Grúzia felől is vízumkötelezettséget vezethet be Németország, Olaszország és Franciaország, írja egy kiszivárgott uniós dokumentumra hivatkozva a Szabad Európa. A portál szerint a döntést különböző visszaélések indokolják, úgy mint jogellenes tartózkodás és megalapozatlan menekültügyi kérelmek.


A kérdéses dokumentumot szeptember 27-én készítették, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének nyugat-balkáni körútja idején. E szerint a három nyugat-európai ország egyre nehezebben viseli a vízummentességel való állítólagos visszaéléseket. A dokumentum kitér arra, hogy az elmúlt hónapokban megugrott az engedély nélküli tartózkodási jogsértések száma albán, moldovai, ukrán és szerb állampolgárok részéről, a grúz menedékkérelmek száma pedig több mint 50 százalékkal nőtt koronavírus-járvány előtti év azonos időszakához képest.

A franciák, az olaszok és a németek mellett Belgium és Csehország is kifogást emelt a sok visszaélés miatt, nyíltan azonban egyelőre csak Hollandia panaszkodott, ők egyszer már kérték, hogy függesszék fel Albánia vízummentességét, ám a kérést az Európai Bizottság elutasította.

A lap említi, hogy a vízumfelfüggesztési mechanizmus értelmében az illegális tartózkodás vagy az alacsony jóváhagyási arányú menedékkérelmek több mint 50 százalékos növekedése a vízum újbóli bevezetéséhez vezethet majd. Az EU október 6-án tart csúcstalálkozót a nyugat-balkáni országok vezetőivel.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le! Az Európai Unió legfontosabb politikai eseményeiről hetente értesülhetsz hírlevelünkből.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kedves Olvasónk!

Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat! Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!