A világon élő emberek negyede nem jut hozzá tiszta ivóvízhez, fele nem rendelkezik megfelelően kiépített fürdőszobával, és a lassú javulás miatt még az évtized végére is emberek milliárdjait érintik majd ezek a problémák - írja az ENSZ csütörtöki jelentését szemlézve az MTI.
A vízről, tisztálkodási lehetőségekről és higiéniáról szóló legutóbbi jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) figyelmeztet: nagy eséllyel nem sikerül megvalósítani az ENSZ-nek azt a fenntartható fejlesztési célját, hogy 2030-ig mindenki kielégíthesse ezeket az alapvető szükségleteket.
Ami biztosnak tűnik, hogy jelenleg
- nagyjából kétmilliárd embernek nem jut vízellátás,
- az emberek mintegy fele számára (3,6 milliárd ember) nem elérhetők a hulladékkezeléssel kapcsolatos szolgáltatások,
- és az emberek harmada (2,3 milliárd ember) nem jut el az alapvető higiéniai szolgáltatásokat nyújtó létesítményekbe.
Ez utóbbi miatt aztán tízből átlagosan három ember nem tudott megmosakodni vízzel és szappannal 2020-ban.
"A vízbe, a tisztálkodási és higiéniai szolgáltatásokba való befektetésnek elsődleges fontosságúvá kell válnia globálisan, ha véget akarunk vetni ennek a járványnak, és szilárdabb egészségügyi rendszereket akarunk létrehozni" - figyelmeztetett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a jelentés ismertetésekor.
A WHO és az UNICEF szerint ugyanakkor világszerte javul a hozzáférés ezekhez a szolgáltatásokhoz, ám a nélkülözők aránya így is csak évente egy százalékponttal csökken. Ha pedig ez így halad tovább, 2030-ban továbbra is
- 1,6 milliárd ember nem jut hozzá tiszta ivóvízhez,
- 1,9 milliárd ember higiéniai szolgáltatások nélkül él,
- 2,8 milliárd ember pedig nem kap alapvető egészségügyi szolgáltatásokat.
A legnagyobb hiányosságokat elszenvedő térség Fekete-Afrika, ahol a lakosság mindössze 54 százaléka jut hozzá tiszta ivóvízhez.