A Nyíregyházi Törvényszék elrendelte Ahmed H. feltételes szabadságra bocsátását január 19-i hatállyal. Az öt nap múlva szabaduló férfi tíz évig nem térhet vissza az országba.


A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetése után, 2015. szeptember 16-án több százan gyülekeztek a Röszke-Horgos közúti határátkelőhely szerb oldalán. A Magyarországra belépni akaró, kezdetben békés tömeg idővel agresszívvá vált, a kerítést ki akarta dönteni, majd néhányan kövekkel dobálták meg a magyar oldalon felsorakozott rendőröket. Az összecsapásokban több rendőr megsérült.

Az elsőfokú ítélet szerint a Cipruson élő Ahmed H. a kordon bedöntésével, az egyenruhások megtámadásával fenyegetőzött. A vádlott többször is megafonnal beszélt a tömeghez, három alkalommal maga is dobált a rendőrök felé, majd az átkelőt lezáró kapu kinyitását követően illegálisan magyar területre lépett. Röviddel később visszatért a szerb oldalra, és csak három nappal később vették őrizetbe.

A Szegedi Törvényszék 2016 decemberében, első fokon a határzár tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett tiltott átlépése és állami szerv kényszerítése céljából, személy elleni erőszakos bűncselekmény elkövetésével megvalósított terrorcselekmény bűntettében mondta ki bűnösnek a szír férfit, és tíz év fegyházra ítélte.
A Szegedi Ítélőtábla 2017. június 15-én hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és új eljárás lefolytatását rendelte el.

A megismételt elsőfokú eljárásban hét év fegyházzal sújtotta Ahmed H.-t a törvényszék tavaly március 14-én. A bíróság határzár tiltott, tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett átlépése és társtettesként elkövetett terrorcselekmény bűntettében mondta ki bűnösnek őt. A Szegedi Ítélőtábla tavaly szeptember 20-án végül jogerősen öt év börtönre ítélte Ahmed H.-t.

Az elítéltet fogva tartó büntetésvégrehajtási intézet előterjesztése alapján a bíróság múlt pénteken meghallgatta az elítéltet, és feltételes szabadságra bocsátotta. Amennyiben az elítélt a fennmaradó 1/3 időtartam alatt elkövetett bűncselekményért szabadságvesztésre ítélik, abban az esetben le kell töltenie a teljes szabadságvesztést, valamint az új büntetéséből sem szabadulhat feltételes szabadsággal.

A bíróság határozatát az ügyész, az elítélt és a védő tudomásul vette, így az jogerős. Az elítélttel szemben ezt követően a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal végrehajtja a kiutasítást. Ennek értelmében köteles Magyarországot elhagyni, és 10 évig nem térhet vissza.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!