A 168 Órának az európai szocialisták csúcsjelöltje, az Európai Bizottság első alelnöke azt mondja, nem ő kampányol Orbán Viktor ellen, hanem fordítva. Frans Timmermans számára ő nem több és nem kevesebb, mint egy uniós tagország miniszterelnöke, akivel sok mindenben nem ért egyet (emberi jogok, média szabadsága, bíróságok függetlensége, korrupció).
Orbán nemzetközi hatását nem érdemes túlbecsülni.
Nyugat-Európában valójában nem ismerik a politikáját, sokan csak azért állnak mellé, mert hallották róla, bírálja Brüsszelt.
Valójában azonban nem érdekli őket Orbán.
Az Európai Néppártnak inkább a nagyhangú, mint a meghatározó politikusának tartja, és hibának tartja, hogy pártcsaládja eddig nem fékezte meg. Ezért hiheti Orbán Viktor, bármit megtehet. Azt nem tudja, hogy pártcsaládját el tudja-e vinni a szélsőjobb felé, de a szocialisták sohasem fognak együttműködni a szélsőjobbal.
Timmermans-terv? Ostobaság!
A Fidesz vádját, hogy migránsokat akar importálni Európába, ostobaságnak nevezi. Hiába hazudoznak róla.
Nincsen Timmermans-terv: nem szándékozom a magyarságot idegen vérrel felhígítani. Ostobaságokat terjesztenek rólam.
Azt mondja, javítani kell a határok ellenőrzésén, el kell érni, hogy az afrikai fiatalok ne keressék máshol a boldogulásukat. Azokra, akik már Európában vannak, a jelenlegi rendszerben nincs más megoldás csak a szolidaritás.
Lehet úgy dönteni, hogy egyes országok a közös feladatokból nem veszik ki részüket, de ehhez fel kell számolni a nyitott határok schengeni rendszerét.
Bevezetni például az áruk ellenőrzését a magyar-osztrák határon, a német határon, a holland határon.
Ez lenne az ár. Vagy marad a szolidaritás a frontországokkal (Görögország, Olaszország, Spanyolország), amire persze senkit nem akarnak kényszeríteni, de akkor a schengeni rendszert be kell áldozni. A migráció csak egy a kulcskérdések közül. Sorsfordító feladat a klímaváltozás, a negyedik ipari forradalom mellett az is, hogy igazságos legyen a bérezés.
Elfogadhatatlan, hogy Európa különböző országaiban ugyanazért a munkáért például az autógyárakban különböző bért fizessenek.
Szerinte az unióban olyan rendszert kell alkotni, amely kizárja a jogállamiság lebontását, a korrupciót. Orbánék nagy kárt okoznak egész Európának, amikor próbálják ezeket a kérdéseket félretolni, csak a bevándorlásügyre egyszerűsítik a választások tétjét.
Az EP-választásnak azért megjósolhatatlan a kimenetele, mert nem tudni, hogy májusban hol állnak majd a pártok.
A néppártról még azt sem tudjuk, hogy a választások után ki marad bent, ki távozik.
Az sem világos, a liberálisok mit akarnak és Macron akar-e velük bármit, és nincs olyan párt, amelynek győzelme borítékolható.
Kiemelt kép: MTI/ Mónus Márton