A szociális szolgáltató, érdekképviseleti és civil szervezetek úgy gondolják, hogy a javaslatok alkotmányellenesek és szembemennek az európai joggal is.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Jámbor András a közösségi oldalán írt arról, hogy 22 órát vitáztak róla, most kevesebb mint egy nappal a bizottsági ülés előtt szinte teljesen átírták a sokat vitatott szociális törvényt. „65 oldalban módosították. 21 órával az ülés előtt” – tette hozzá.
A Civil Bázis a Facebookon írta meg, hogy számos civil szervezet tiltakozik a törvénymódosítás miatt. Mint írják:
"A jövő hét kedden tárgyalja a parlament a szociális törvény módosítását is tartalmazó T/1620-as számú salátatörvény-javaslatot. Tegnap a Törvényalkotási bizottság T1620/13 szám alatt nyújtott be hozzá módosító javaslatot.
A szociális törvényt érintő változások:
• Az állam a szociális biztonságot nyújtók sorában továbbra is utolsó helyre sorolná magát. Elsősorban az egyéneknek, majd a családoknak, utánuk az önkormányzatoknak vannak kötelezettségei, de az adóbevételekkel továbbra is az állam rendelkezik.
• A szociális juttatások megállapításához az öregségi nyugdíjminimum alkalmazása helyett bevezeti a szociális vetítési alap fogalmát, leválasztva a szociális segélyek összegét a nyugdíjminimumról.
• A nevelőszülői ellátmány mértékét méltatlanul szabja meg, mely a nevelőcsaládokat tovább sodorja az anyagi ellehetetlenülésbe.
De rendelkezik a fekvőbeteg szakellátás ápolási osztályain fekvő ellátottakról is, a szociális ágazat hatáskörébe utalja, az ellátás igénybevételét térítési díjfizetéshez köti, melyet az ellátott jövedelem és vagyonnyilatkozat alapján fizetne.
A bejegyzés szerint a szociális szolgáltató, érdekképviseleti és civil szervezetek úgy gondolják, hogy
Úgy vélik, elfogadhatatlan, hogy a jelenlegi komplex és elhúzódó válsághelyzetben, amikor egyre többen szorulnak segítségre, a kormány nem bővíti, hanem tovább szűkíti a szociálpolitika eddig is csekély eszköztárát, a szociális szakemberek segítői szerepét torzítja és magára hagyja saját állampolgárait.
A törvénymódosítás ellen közleményben és helyszíni akcióval is tiltakozni fognak. Ez utóbbiról hétfőn adnak bővebb információt.
A csatlakozók:
aHang
Akadályok nélkül csoport
Amnesty International Magyarország
Artemisszió Alapítvány
Autonómia Alapítvány
A Város Mindenkié
Civil Bázis
Civil Közoktatási Platform
Civil Kollégium Alapítvány
EJHA - Emberi Jogi Nevelők Hálózata
Emberség Erejével Alapítvány
Gyerekesély Közhasznú Egyesület
Habitat for Humanity Magyarország
Humán Platform
Jogriporter Alapítvány
Kiút Egyesület
Kontúr Egyesület
Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület
Levegő Munkacsoport
Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület
Nyugodt Szív A Lakhatásért közhasznú alapítvány
Önállóan Lakni- Közösségben Élni
Ökotárs Alapítvány
Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD)
Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete
Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SZMME)
Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete
Szociális Szakmai Szövetség
Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)
Új Szemlélet Csoport
Utcajogász Egyesület
Utcáról Lakásba! Egyesület
Városkutatás Kft.
Az LMP hétfő 18 órára NEM a szociális törvény módosítására címmel tiltakozást hirdetett a Kossuth térre.
"Gyere el, és tiltakozzunk közösen, mondjuk nemet az embertelen módosításra november 21-én hétfőn 18 órától a Kossuth téren az Országzászló előtt. Az eseményen beszédet mond: Ungár Péter, az LMP társelnöke, Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese, szociálpolitikus és Jámbor András a Szikra országgyűlési képviselője" - írják a Facebookon meghirdetett eseményüknél.