Lengyel szakértők egy csoportja tavaly izgalmas felfedezésre jutott: első alkalommal azonosították egy terhes ókori nő múmiáját. A Varsói Múmiaprojekt kutatói folytatták a 2 ezer éves egyiptomi lelet vizsgálatát, hogy kiderítsék, miként konzerválódhatott a magzat - írja a ScienceAlert.
Marzena Ożarek-Szilke, a Varsói Egyetem munkatársa szerint a magzat az érintetlen méhben maradt, és gyakorlatilag elkezdett savanyodni. A szakértő hozzátette, a holttestekben a vér pH-értéke jelentősen lecsökken, ez pedig a méh tartalmát is érinti. Az ammónia és hangyasav koncentrációja egyre nőtt, a mumifikálás során ráadásul nátron sóval is kibélelték a testet, ezzel pedig korlátozták a levegő és az oxigén bejutását.
A végeredmény egy szinte hermetikusan lezárt méh lett, amelyben alkalmasak voltak a körülmények a magzat konzerválódásához.
Szahar Szalím, a Kairói Egyetem radiológusa korábban kifogásolta, hogy a méhben nem észleltek csontokat, a lengyel szakértők magzatra vonatkozó elméletét ezért megalapozatlannak ítélte. Ożarek-Szilke és kollégái szerint ugyanakkor a magzati csontok az első két trimeszterben nehezen mineralizálódnak, ami gátolhatja kimutatásukat, a savasodás ráadásul tovább roncsolhatta a csontokat.
A friss eredmények azt is jelenthetik, hogy további terhes múmiák várnak felfedezésre a különböző intézményi gyűjteményekben. A csapatnak azt is sikerült megállapítania, hogy az elhunyt nem szülés közben halt meg. Korábbi elemzések alapján a nő 20-30 éves, a magzat pedig 26-30 hetes volt.