Főleg a különböző hollywoodi filmeknek köszönhetjük, hogy széles körben elterjedt a tévhit: még egy kis mágnes is képes teljesen tisztára pucolni egy laptop merevlemezét, és mindehhez elég néhány mozdulatot végezni a hardver közelében. A valóság ennél azért jóval bonyolultabb, és az sem mindegy, hogy milyen meghajtó van abban a bizonyos gépben.
NINCS BAJ, HA RÁESETT A HŰTŐMÁGNES
A HDD merevlemezek mágneses elven működő tárolóeszközök, amikhez tartozik erős neodímium-vas-bór mágnes is, ez mozgatja azokat az író- és olvasófejeket, amik adatokat visznek a lemezekre. Mivel a HDD mágnesességgel működik, ezért érzékeny is rá, és teljesen le lehet nullázni vele -
csak nem azzal a mezei változattal, amit otthon tartunk, és nem is azzal, amit a boltban erősebb mágnesként árulnak.
Ahhoz, hogy egy HDD-t használhatatlan legyen, ipari erősségű mágnes szükséges, nem elég a hűtőmágnes, hogy letörlődjön róla minden adat. Ilyen otthon jó eséllyel nincs a fiókban, de elég könnyű és olcsó hozzájutni, szóval, ha valaki kipróbálná, és tönkre vágná a laptopja merevlemezét, nagyjából N52-es neodímium mágnesre lenne szüksége. Ebből az 52-es a tapadóerőt jelenti, és minél magasabb a szám, annál nagyobb a tapadóerő - és annál nagyobb az esély arra, hogy teljesen lenullázható a HDD.
Persze nem ajánljuk, hogy bárki ennél akár jóval kisebb tapadóerővel rendelkező mágnest is húzogasson a laptopján, többek között azért sem, mert adatvesztés azért előfordulhat. Nagyon gyenge mágnesekkel lehet kísérletezgetni, ezekkel maximum annyi érhető el, hogy a képernyő alatti területen, a power gomb környékén matatva a gép elalszik, mert úgy érzékeli, hogy a képernyő le van csukva.
AZ SSD-NÉL NEM KELL AGGÓDNI, DE IPARI MÁGNES ALÁ SOSE DUGJA
Más a helyzet akkor, ha a gépben SSD meghajtó van: ez már nem mágnesességre épül, ezért mindegy, milyen mágnessel piszkáljuk, nem fog rá reagálni. Egy buktatója lehet annak, ha mégis megpróbáljuk: a váltakozó mágneses mezőket nem bírja, mivel az ilyenkor jelentkező elektromágneses indukció olyan elektromos feszültséget hoz létre, ami már rongálhatják a lemezt.
Szóval, az otthoni hűtőmágnestől nem kell félteni a HDD lemezes laptopot, az SSD lemezest meg pláne nem, ipari mágnes közelébe meg inkább egyiket se vigyük, és akkor biztosan nem lesz semmi bajuk.
Nagy Niki korábbi cikkei
- Gyógyszereket sejtenek Elon Musk egyre furcsább viselkedése mögött
- Évekkel korábban észrevehető a rák ezzel a módszerrel
- Mi történik, ha nem kapcsolja ki a telefonját a repülőgépen?