Részben rézből vannak az agyarai az akár 35 centiméteresre is megnyúló állatnak. A fogakkal mérget fecskendez áldozatai bőre alá.
Nem csak városi legenda:
írja az IFL Science. Az akár 30-35 centiméteresre is megnyúló csúszómászó a a Glycera nemzetség tagja. Keskeny teste miatt első ránézésre egyáltalán nem is tűnik olyan veszélyesnek, mint amekkora galibát okozhat.
A vérférgek harapásának elsősorban a horgászok és csaliásással foglalkozók vannak kitéve. Azok szerint, akik átestek már az állat marásán, egyáltalán nem egy leányálomról van szó. A vérféreg agyarai ugyanis részben rézkristályokat tartalmaznak, melyekkel képes átharapni áldozata külsejét, majd a belső részekbe mérget fecskendez. A méreg hatását, vagyis a kémiai reakciót ráadásul felgyorsítják a rézfogak.
Bármennyire is ijesztően hangzik, viszonylag ritkán jegyeznek fel olyan sérüléseket, amiket embereknél okoztak a vérférgek. Egy 2022-es tanulmányban az egyik áldozat úgy írta le a gyűrűsféreg marását, mintha egy méh csípte volna meg. Egy napig fájdalom, majd viszketés jelentkezett az agyarak nyomában, de utána a sebek gyorsan begyógyultak. Nyolc nappal később azonban a beteg orvoshoz fordult, mert az ujja feldagadt, ödémás volt és elszíneződött, míg a csípés helyén hólyagok jelentek meg.
A tudósok szerint egyelőre nem tisztázott, hogy képes a sekély tengeri környezetben élő vérféreg a szervezetébe építeni a rezet. Erre az egyik magyarázat éppen életmódja lehet: az üledékben közlekedve rengeteg rezet szívhat fel az állat, melynek fogakba építése egy speciális fehérje feladata. Az állatvilágban egyébként kifejezetten ritkának számít, hogy az élőlények szervezetében fém fordul elő.
A vérférgeket és az állatok csípését ebben az angol nyelvű videóban mutatják be még közelebbről: