A Szent Ferenc Kórházban jelenleg telt ház van a Covid-19 utáni rehabilitációs részlegen, miközben a múlt héten elindult az ambuláns rehabilitáció is, amit részint otthoni, részint nappali kórházas elltátás keretein belül végeznek, illetve fognak végezni - fogalmazott az InfoRádiónak Toldy-Schedel Emil főigazgató, aki szerint a mostani érintettek egyértelműen fiatalabb korosztályból kerülnek ki, mint korábban, és a tünetek is sokkal összetettebbek.
A szakember elmondta: a tünetegyüttes alapvetően hasonló: ízérzés- és szaglászavar, fulladás, száraz köhögés, a szívizom és a szív külső hártyájának a gyulladása, szívelégtelenség, különféle ízületi- és izomfájdalmak, illetve újonnan kialakult cukorbetegség és pszichés zavarok, köztük az alvászavar, demencia, valamint a gyerekeknél a tanulási zavar. Azoknál, akik otthon élték át a koronavírus-fertőzést, a tünetek gyakorta több héttel később jelentkeznek, kiváltképp a mentális tünetek, a depresszió.
Toldy-Schedel Emil megerősítette a Dél-pesti Centrumkórház főorvosának szavait, miszerint eleinte "csupán" a betegek 10-15 százalékánál észlelték a poszt-Covid szindrómát, jelenleg azonban ez inkább már 30 százalék körüli, sőt. Ennek részben az az oka, hogy a tünetek egy része később alakul ki, akár hónapokkal később, részben pedig, hogy egyre több állapotról tudni biztosan, hogy az a Covid-fertőzés egyfajta következménye. Így pedig - ahogyan a nemzetközi irodalomban is szerepel - a betegek 15-47 százalékának van egynél több poszt-Covid tünete, tünetegyüttese.
Koronavírus
Nem megyünk suliba április 19-től! - üzent a diákmozgalom
Azt követelik a kormánytól, ne vezesse be a kötelező jelenléti oktatást két hét múlva.
Március közepén másfélszer annyi 65 év alatti halt meg, mint egy évvel korábban
Operatív törzs: aki regisztrál oltásra, hamarosan sorra kerül