Bár a kisebb üzletekben nem kell bevezetni az akciókat, a közeli nagyáruházak elszívják a vevőkört. A boltosok tehetetlennek érzik magukat.
Néhány hete Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő jelentette be, hogy a „háborús infláció” és az elszálló árak elleni harc jegyében kötelező akciókat vezetnek be a nagyáruházakban húsz féle termékkatgóriákban. A rendelettervezet kimondja, hogy szeptember 30-ig azoknak a kereskedőknek, akiknek két évvel ezelőtti árbevétele meghaladta a félmilliárd forintot, heti rendszerességgel, csütörtöktől szerdáig húsz akcióköteles kategóriában – például baromfihús; tej, tejföl, sajt, kenyér, péksütemény, száraztészta, rizs, gyümölcs; zöldség – egy-egy szabadon választott terméket az előző 30 napban használt legalacsonyabb árnál minimum 10 százalékkal olcsóbban kell adniuk.
A Népszava kisboltok tulajdonosaival beszélt a kötelező akciókról. Ez a kereskedelmi forma, amit szakértők a bejelentés óta legjobban féltenek. Attól tartanak ugyanis, hogy az akciók híre azokat is a nagyobb áruházak felé ösztönzik, akik eddig inkább helyben vásároltak.
– fogalmazott egy barcsi üzlettulajdonos.
A kisboltos teljesen elkeseredetten nyilatkozott a lapnak: „Komolyan, miért jó nekik, hogy ilyen lassan véreztetnek ki? Hagynak szenvedni, görcsölni vagy két évig, ahelyett, hogy idejönnének és rám gyújtanák a boltot. Ugyanaz lenne a végeredmény, de esküszöm, sokkal humánusabb lenne, hiszen egy pillanat alatt vége lenne az egésznek, nem agonizálnék hosszú hónapokig!” – fakadt ki.
Mint mondja, ők messze voltak a határozatban leírt félmilliárdos forgalomtól, de attól tart, az „elszívás” miatt az utolsó vevőit is elveszíti. „A bevásárlásokból eddig is csak morzsák jutottak, a vevők jellemzően a napi pékáru, felvágott, tej miatt jöttek, minden másért mentek a diszkontba, mostantól viszont már ezért sem jönnek majd, hiszen a multinál minden nap kapnak valami akcióst” – mondta. Árat engedni ő ugyanakkor nem tud, mert az árstopok miatt már így is nehezen tudja kigazdálkodni a megemelkedett rezsiköltségeket és a dolgozói munkabéreket.
Egy közeli falu kisboltjának tulajdonosa egyenesen úgy fogalmazott:
A magas üzemanyagárak miatt sokan már nem mindig mentek be a közeli városba, de szerinte ez most újra meg fog változni, a kötelező akciók miatt jobban megéri majd a nagyobb üzletláncoknál elvégezni a bevásárlást. „Mi pedig elkönyvelhetünk egy újabb forgalom-visszaesést, csak már nem nagyon van hová hátrálni. És ha nincs vevő, akkor nem kell annyi dolgozó sem, s ha ezen a vidéken valaki elveszíti az állását, nagy bajba kerülhet” – teszi hozzá.
Egy Kaposvár környéki falu bolttulajdonosa nem bízik abban sem, hogy a szabályozás szeptember 30-ával véget érne, szerinte az árstopok folyamatos hosszabbítása is intő jel e tekintetben.
– érzékelteti a helyzetet.
Szerinte csak két lehetőség van: vagy tétlenül nézi, ahogy vevőköre folyamatosan szűkül, amíg végül már nem éri meg fenntartania üzletét, vagy akciózásba kezd, ezt viszont nem bírja el a büdzséje.
Szentesen hasonló véleményekkel találkozott a Népszava újságírója, bár volt olyan is, aki azt mondta, néhány akciós termék kedvéért nem fog biciklire ülni, inkább megvásárolja a helyi kisboltban. Ugyanakkor egy helyi kisbolt tulajdonosa szerint a fiatalok már eddig is inkább eljártak a közeli nagyáruházba.
– fakadt ki dühösen a boltos.
Egy nyugdíjas vásárló szerint sokkal többet segítene, ha a gyógyszereket akcióznák le, hisz ő például a nyugdíja legalább 30 százalékát erre költi.