Kihalt egy horgászhalféle az óceánokban, ami azért is borzasztó hír, mert ez az első eset, hogy egy olyan halfaj pusztul ki teljesen, amit még képesek voltunk az elmúlt évtizedekben megfigyelni - írja az IFL Science. Ez a történés bizonyítja, hogy még az óceánok mélye sem jelent védettséget a fajok számára. Még rosszabb, hogy szakértők szerint nemcsak a most kihalt horgászhalféle, hanem valószínűleg a családból
több más alfaj is kihalt már, csak nem tudunk róla.
Ezek a halak egyébként nagyon furcsán fejlődtek: a most kihalt Sympterichthys unipennis, csakúgy, mint a többi horgászhalféle, mellúszóival nem úszik, hanem sétál a tengerfenéken. Ausztráliánál 14 ilyen halfaj élt, nagy részüket azonban ebben az évszázadban már nem látták. A Sympterichthys unipennis utolsó megvizsgált példányát a korai 1800-as években fogták ki. Az IUCN szerint most már több, mint valószínű, hogy kihalt, hiszen 200 éve senki nem látott belőle egyetlen példányt sem, így hivatalosan is annak minősítette.
A Tasmaniai Egyetem kutatói szerint az ausztrál horgászhalfélék nagy részéből nem ismerünk élő példányt, de a tudósok bizakodók, főleg azokkal kapcsolatban, amelyek a mélyebb vizekben élnek.
Az állatok pusztulásának valószínűleg a Tasmania szennyezett vízgyűjtőjéből kiáramló fokozott üledékmennyiség, a klímaváltozás és a túlzott halászat az oka.
Főkép: a szintén veszélyeztetett pöttyös horgászhal. Kép: Biosphoto / Muriel Duhau