Egy informátor szerint: „Úgy néz ki, zsinati elnökként távoznia kell, de sokan már püspökként sem akarják látni... Kiiktatják őt, az száz százalék”.
Többen is úgy vélik, hogy Balog Zoltánnak a zsinati szavazás ellenére is le kéne mondania.
„Az volt a mondás bentről, hogy ha Balog kedden nem mond le, akkor neki vége lesz. Nem mondott le" - írja a Telex, egy forrására hivatkozva.
A református püspök kedden azt közölte a zsinatot követően, hogy a titkos szavazáson többséget kapott, így bár elismerte, hogy támogatta K. Endre kegyelmi javaslatát, ő nem mond le egyházi tisztségéről.
Az egyházban többen is kritikusan fogalmaztak és Balog Zoltán lemondása mellett álltak ki.
A lap informátora szerint már a Fidesznek sem tetszik az ügy, és nem akarják, hogy Balog pozícióban maradjon.
- mondta egy politikus forrás, majd hozzátette:
„Senki nem gondolja, hogy ezt a kegyelmi ügyet ez a két nő magától hozta össze. Valakinek még kell benne lennie, és ebben logikus lenne Balog szerepe. És így pragmatikus szempontból is megvan a hibás, a hiányzó láncszem. Hiszen mások nem akarnak hiányzó láncszemek lenni".
Szerda este a Hír TV-ben L. Simon László úgy vélekedett:
„itt gyakorlatilag egyetlen egy emberen múlott, hogy püspök marad vagy nem: magán Balog Zoltánon. (…) Innentől fogva viszont, hogy el lehet bújni egy egyházi testület mögé, az egész ügyet az egyházra is rávetítik, innentől kezdve az egyházat fogják számon kérni, hogy hogy maradhatott püspök.” Azt is mondta, most már a zsinati testületnek kell döntést hoznia arról, hogy „le akarja-e zárni a botrányt”.
A Telex megjegyzi, hogy ritka, mikor a kormányoldalon nyilvános fórumokon állnak bele egymásba, és Balogot elkezdték a lemondás felé terelni ezekkel a megszólalásokkal, véleménycikkekkel.
A lap információja szerint a kormány már közvélemény-kutatást is rendelt a kérdésben.
Egy forrás szerint: „Azért is szálltak bele Balogba, mert látták, hogy szépíteni kell. Az most a kommunikáció, hogy távoznia kell, mert ő inkább politikus, mint református, ezért is engedték el a kezét”.
Szerinte:
A Telex megjegyzi, hogy a zsinat a református egyház legfőbb döntéshozó szerve. A zsinati elnökkel kapcsolatban két dologban van hatásköre egyszerű többség esetén: elfogadhatja a zsinati elnök lemondását, vagy kérheti a lemondást.
Balognak egy másik pozíciója is van, mint református püspök. Az erről való lemondásról a Dunamelléki Egyházkerület dönthet.
Egy jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező ellenzéki politikus úgy véli: Balog távozásával „enyhíti az erkölcsi felelősséget a többiekben. Akkor mindenki fellélegezhet, mert akkor megvan a hibás. A politikában mindig jó, ha van egy hibás".
A hvg360 csütörtök este arról számolt be, hogy délután újra tanácskozást tartottak a református egyház vezetői. Felmerült a megbeszélésen, hogy rendkívüli zsinatot kellene összehívni. Ezen tisztáznák, hogy Balog Zoltán püspök, volt humánerőforrás-miniszter maradhat-e a református egyház élén a Novák Katalin lemondásához vezető elnöki kegyelemben játszott szerepének fényében.