Az orosz tisztek a mozgósított katonák szemébe mondják, hogy egyszerűen nem léteznek, ágyútölteléknek tekintik őket.
„Elképzelésem sincs, hogyan éltem túl. A csapatomból én vagyok az egyetlen, aki nem halt meg” – mondta Ivánnak az orosz-ukrán háborút megjárt barátja, aki az Andrej álnevet használja. A két férfi telefonbeszélgetését a Szabad Európa angol nyelvű kiadása idézte, amiből kiderül, hogy embertelen állapotok uralkodnak az orosz hadseregben.
A telefonbeszélgetés hét percig tartott március 13-án, Andrej közvetlenül a frontról hívta barátját. Iván elmondása szerint még soha életében nem hallott olyan rettegést valakinek a hangjában, mint akkor.
Andrej elmondása szerint a frontvonalak nagyon közel, 100-150 méterre vannak egymástól. A helyzetet nehezíti, hogy szerinte nemcsak a katonák, hanem a tüzérek sem állnak a helyzet magaslatán, ugyanis gyakran a sajátjaikat lövik az oroszok.
„Feltételezéseim szerint a tüzérek is csak mozgósított srácok lehettek, akik azt sem tudják, hogyan használják a fegyvereket. Valami egészen biztosan nincs rendben” – mondta a túlélő, akinek kitüntetést is ígértek, de csak azon járt az esze közben, hogy valahogyan túlélje azt a „húsdarálót”.
A bevetés során a zászlóalj semmilyen támogatást nem kapott, egyszerűen a puskájukkal küldték őket a harcba. Nem volt fedőtűz, nem biztosítottak orvosi csapatot, így sokan a sebesülésekbe haltak bele a csatamezőn heverve. Csak a könnyebb sérülteket mentették ki, a többieket egyszerűen ott hagyták. A parancsnokok attól tartottak, hogy nehézfegyvereket veszíthetnek, ezért nem is adtak az egységnek semmit.
A tisztek nyíltan a szemükbe mondták:
Nem a csodával határos módon megmenekülő Andrej története az egyetlen, ami azt sugallja, hogy Moszkva kellő felkészítés nélkül, hiányos felszereléssel küldi frontra a katonákat. Egy szibériai nő férje a kórházból telefonálva azt mesélte, hogy 25 fős csapatát még március 1-jén egy nyílt mezőre vitték a donyecki szakadárok, majd minden támogatás nélkül egyszerűen ott hagyták őket.
„Még csak körül sem tudtak nézni, amikor már lőtték őket” – mondta a nő a lapnak. A csapat tagjai órákon át menekültek, miközben folyamatosan tűz alatt voltak. A férfi két másik katonáról tud, aki túlélte a bevetést, a többiek vagy meghaltak vagy eltűntek.
A Kreml hivatalosan 6000 elesett orosz katonát ismer el a háború tavaly februári kezdete óta, de a valós szám ennél jóval magasabb lehet. Nyugati elemzők szerint az elesett vagy megsebesült orosz katonák száma megközelítheti a 200 ezret.