A tartozások egyharmadát az egészségügy halmozta fel, a többi a kormányhivataloknál, a rendőrségnél és a Belügyminisztériumban gyűlt össze.
Októberben nem fizethették ki a költségvetési intézmények a szolgáltatók, a szállítók számláit, aminek következtében a közintézmények lejárt adóssága 120,5 milliárd forintra ugrott. Ezzel
- írja a Népszava.
Ugyanis 2013-ban 120,9 milliárd forint volt a legnagyobb adósságállomány. Idén októberben a lejárt tartozás 42,1 milliárd forinttal ugrott, ilyen gyors egyhavi eladósodásra még soha nem volt példa. Ehhez az is kellett, hogy a költségvetési intézményeknél teljes kifizetési stopot rendeltek el, függetlenül attól, hogy a szolgáltatást igénybe vette-e az állam vagy sem.
A kormány szeptemberben döntött úgy, hogy egyes alapvető tételeken túl csak előzetes pénzügyminisztériumi jóváhagyás esetén lehet teljesíteni kifizetést.
Az év elején 25 milliárd forint volt a közintézmények lejárt adóssága, ez júliusra ez már milliárd forint lett. Majd a kövező három hónapban megduplázódott az összeg. A lap megjegyzi, hogy
Az adósság korábban az egészségügyben volt jellemző, ez most a tartozások egyharmadát teszi ki. A többi a kormányhivataloknál, a rendőrségnél és a Belügyminisztériumban gyűlt össze.
A lap szerint leginkább az áruszállítókat nem fizetik ki, ez 75 milliárdos tétel. A második helyen 24 milliárddal az egyéb tételek, szerződéses munkák, szolgáltatások állnak. A harmadik legtöbb adósság pedig a rezsi miatt gyűlt össze, ez 11 milliárdot tesz ki.