A Gáza elleni izraeli műveletek megindulása óta rendszeresek a jemeni huszi lázadók által indított dróntámadások a Vörös-tengeren.
Az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának jelentése szerint az Arliegh Burke-osztályú, romboló, a USS Carney
– írta meg a Portfolio a Reutersre hivatkozva.
A síita húszi lázadók Irán fontos szövetségesei a térségben. A lázadás során károk nem keletkeztek.
Eközben Grant Shapps brit védelmi miniszter szombati tájékoztatása szerint a Diamond nevű hadihajó egy Sea Viper típusú rakétát vetett be egy drón ellen, amelyet sikeresen megsemmisített.
Shapps közleménye szerint a drón a Vörös-tengeren közlekedő kereskedelmi hajókat vette célba.
A miniszter ugyanakkor nem részletezte, hogy a támadó légijármű pontosan melyik hajót fenyegette, és azt sem, hogy a támadási kísérletért ki a felelős.
Az utóbbi időben azonban a jemeni húszi lázadók többször is támadást intéztek a Vörös-tengeren közlekedő kereskedelmi hajók ellen, amelyek közül nem egyet el is találtak.
A dániai központú Maersk globális hajózási társaság pénteken bejelentette, hogy hajói meghatározatlan ideig nem használják a vörös-tengeri tranzitútvonalat. A brit rombolót, amely a drónt lelőtte, két hete vezényelték a dél-angliai Portsmouth haditengerészeti kikötőjéből a térségbe a tengeri közlekedés biztonságának erősítése céljából.
A londoni védelmi miniszter szombati közleménye szerint a legutóbbi időszakban végrehajtott támadások sora közvetlen fenyegetést jelent a nemzetközi kereskedelemre és a hajózás biztonságára a Vörös-tengeren. Grant Shapps hangsúlyozta: Nagy-Britannia elkötelezte magát e támadások elhárítása és a zökkenőmentes világkereskedelmi forgalom védelme mellett.
Sir Ben Key tengernagy, a brit királyi haditengerészet vezérkari főnöke szombati nyilatkozatában hangsúlyozta: a világ tengeri kereskedelmi forgalmának hatoda halad át a Vörös-tengeren, és Nagy-Britannia nem fogja eltűrni a válogatás nélküli támadásokat a tengeri kereskedelem résztvevői ellen.